Alg biyoteknolojisinde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarı, tutum ve görüşlerine etkisi
The effect of project based learning approach in algal biotechnology to the students' academic achievement, attitude and opinions
  1. Tez No: 211679
  2. Yazar: RUKİYE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET TÜRK KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, `Alg Biyoteknolojisi' konusunda proje tabanlı öğrenme yaklaşımının lise 2. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, tutumlarına ve görüşlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin akademik başarılarını ölçebilmek için bir akademik başarı testi, tutumlarını ölçebilmek için bir tutum ölçeği, alg biyoteknolojisi ile ilgili görüşlerini belirleyebilmek için ise bir görüşler anketi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Araştırma 2006-2007 öğretim yılı birinci döneminde Ankara İli, Keçiören İlçesi, Özel Çağrı Okulları öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Random yoluyla oluşturulan örneklem gruplarından 10/A sınıfı deney grubu, 10/B sınıfı ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırmada, deneysel yöntem kullanılmıştır. Deneysel araştırma yönteminin, eşit olmayan ön test?son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır. Araştırma öğrenci sayısı açısından denk olmayan iki grupta, deney grubu (n=21) ve kontrol grubu (n=16); toplam 37 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Deney grubuna iki hafta boyunca alg biyoteknolojisi konusu proje tabanlı öğrenme yaklaşımına göre işlenmiştir. Kontrol grubunda ise iki hafta boyunca alg biyoteknolojisi konusu geleneksel öğrenme yaklaşımına göre işlenmiştir. Araştırmada, niceliksel araştırma veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gruplara, akademik başarı testi, tutum ölçeği ve görüşler anketi deneysel işlem öncesi ön test ve işlem sonrası son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ortalamalar arasındaki farkları ortaya koymak amacıyla `t-testi' kullanılmıştır. İstatistiksel işlemler SPSS 11.0 programında yapılmıştır. Elde edilen verilerin anlamlı olup olmadıkları .05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak alg biyoteknolojisi konusunda proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğrenme yaklaşımının uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin denel işlem sonrasında başarıları arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir. Buna rağmen, denel işlem sonrasında alg biyoteknolojisi konusunda proje tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğrenme yaklaşımının uygulandığı kontrol grubu öğrencileri arasında alg biyoteknolojisi konusuna karşı tutum ve görüşleri açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is carried out with the aim of determining the effect of project based learning approach in teaching algal biotechnology on the academic achievements, attitudes and opinions of second class students of high school. In the research, an achievement test is developed to evaluate the students? achievements and an attitude scale is developed in order to evaluate the students? attitude and a opinions survey is developed and applied to evaluate the students? opinions towards algal biotechnology.The research is applied in the first term of 2006-2007 academic year on the students of Private Çağrı Schools in Keçiören District of Ankara. From the groups of samples comprised with the random method, class 10/A is selected as the experiment group and class 10/B is selected as the control group.In this research experimental method is used. Unequal pre test-final test with control group design of experimental search method is used. The research is applied on two unequal numbered groups, one of them is experiment group (n=21) and the other is control group (n=16) so in total 37 students. At experiment group algal biotechnology has been taught for 2 weeks according to project based learning approach. For control group in this period, algal biotechnology is taught according to traditional learning approach.In the research, quantitative study data analysis method is used. Achievement, attitude and opinion scale is applied to the groups that take place in the research as pre test before experimental process and final test after process. In the analysis of available data, `t-test? is used with the aim of showing the differences between the averages. Statistical processes is made at the SPSS 11.0 programme. Whether the available data is meaningful or not is evaluated according to .05 significant levels.At the end of the research, according to the available data, following results are gained: at the teaching algal biotechnology, after experimental process, at the achievement of the students in the experiment group that the project based learning approach is applied on and the students of control group that the traditional learning method is applied on, there is a remarkable difference in favor of experiment group. However, the attitudes and opinions of the students in the experiment group that the project based learning approach is applied on and the students of control group that the traditional learning approach is applied on, there isn?t any remarkable difference about their attitude and opinions against to algal biotechnology.