İlköğretim 5. sınıf m.e.b. sosyal bilgiler ders kitabında yer alan görsel materyallerin incelenmesi
Evaluation of the visual materials included in social science coursebooks of 5th grade at primary education
- Tez No: 211680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl her alanda büyük gelişmeler kaydetmiştir. Bugün, elli sene önce insanların hayal dahi edemediği şeyler gerçekleşmiştir.Tabi bu gelişmeler eğitim sistemlerini de yakından etkilemiştir. Devletler, eğitim sistemlerini ve hedeflerini belirlerken, çağın ihtiyaç ve gereksinimlerini göz önünde bulundurmak zorunda kalmışlardır.Bugün Sosyal Bilgiler dersinin belirlenen ilkelere göre yürütülmesi, öğrencilerin istenilen kazanımlarla donanması ve hayatlarında uygulamaya geçmeleri demek `'Güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti'' demektir. Bu anlamda okullarda okutulan derslerin hepsi şüphesiz ki çok önemlidir. Ancak belirlenen hedefler doğrultusunda düşünüldüğünde `'Nitelikli ve Üretken Vatandaş'' yetiştirmek isteyen Sosyal Bilgiler dersinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.Bu çalışmada eğitimin vazgeçilmez öğelerinden olan ders kitapları, ders kitaplarının da vazgeçilmez öğelerinden olan görsel materyaller incelenmiştir. İlk aşamada literatür taraması yapılmış, daha sonrada elde edilen bilgilere göre 5. sınıf M.E.B. Sosyal Bilgiler ders kitabında kullanılan görsel malzemeler betimlenmiştir.İncelemeler sonucunda ders kitaplarında kullanılan görsel öğelerin genel olarak belirlenen ilkeler doğrultusunda tasarlandığı görülmüştür. Ancak bazı sayfalarda baskı kalitesinin yetersizliğinden, bazı sayfalarda da seçilen görsel öğenin siyah beyaz olmasında kaynaklanan sorunlar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
We have seen a great deal of improvement in every field in this century. Today people has achieved many things that they weren't able to imagine fifty years ago.Surely these improvements have also affected the education systems closely.States have to consider the needs,reqirements of the age in the process of establishing the education systems and objectives.Performing the Social Science courses according to the principles ,making the students equipped with skills and make them use these skills in their lives are equivalent to 'A Vigorous Turkish Republic' today.All of the courses that take place at schools are certainly very important.However,the importance of the Social Science courses desiring to form well-qualified and productive citizens is understood better when we take the objectives of this course into consideration.This study presents a detailed evaluation of the coursebooks that are indispensable elements for education and the visual materials that are essential elements for the coursebooks.Firstly,the literature is searched and then the visual materials used in Social Science coursebooks of the Ministry of Education are described.At the end of the evaluation it is seen that there is a close correspondence between the visual materials used in the coursebooks and the principles of the course. On the other hand,there are some problems on some pages as a result of the lack of printing quality and on some other pages because of the visual materials that are white or black.