Nevşehir-Mustafapaşa beldesi sivil mimari eserleri üzerindeki bezemeler
The ornaments on the secular architectural menuments in Nevşehir-Mustafapaşa
  1. Tez No: 211721
  2. Yazar: OĞUZHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DENKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Nevşehir Mustafapaşa Beldesindeki sivil mimari eserleri üzerinde bulunan bezemeler konu olarak seçilmiştir. Seçilen bu bezemeler sivil mimarlık ürünü evlerdeki; taş, ahşap, aşıboya ve metal malzemelerdir. Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan bu beldenin sivil mimari yapıları üzerinde bulunan bezemeleri ile ilgili olarak daha önce detaylı ve bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle yöredeki bezemelerin bölge içerisinde karşılaştırılarak Kapadokya Bölgesi içerisindeki yerini göstermek gerekmektedir. Amaç; her geçen gün doğa ve insan tarafından tahrip edilen sivil yapılardaki bezemelerin katalog halinde belgelenerek diğer örneklerle bağının belirlenmesidir. Bu doğrultuda Mustafapaşa Beldesindeki bütün sivil ve kamu yapıları taranmıştır. Detaylı fotoğrafları çekilerek ayrıntılı bir şekilde tanımları yapılmıştır. Tespit edilen bu bezemeler malzemesine göre gruplandırılmış ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Mustafapaşa'da inşa edilen evlerin bezemelerinin bölgesel özelliklerinin yanında dış etkilerle birlikte sentezlendiği görülmüştür. XIX. yy sonları ve XX. yy başlarına tarihlenen yapıların ortaya çıktığı dönemdeki sosyo-kültürel ortamın sivil yapılara yansıması olarak görebileceğimiz bu anlayış, Anadolu'nun bu köşesinde mimari bezeme açısından zengin bir ortam meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
All kinds of ornaments that are on the secular architectural monuments in Mustafapaşa, that is a town of Nevşehir are prefered as a subject. These preferred ornaments that are on the civilian arc hitectural monuments are stone , wooden, riddle (red ocher) and metal materials. Before this study, there has not been any detailed and scientific study about the ornament on the secular architectural monuments with others in Kapadokya shows their importance in Kapadokya ( region ). The aim is to confirm these monuments loosing because of human and nature day by day and placed on the secular architectural monuments of the region which has a rich monuments art and by determining the connection with other samples. All civilian and public buildings in Mustafapaşa town were searched. The places of these building were determined. Detailed photographs of allof them were taken, and defined in a detailed way. Consequently, this town in the region of Kapadokya has been different in terms of architecture and architectural ornaments in Kapadokya for synthesizing the ornements on the building up to features of region and outer effects, this understanding that can be seen as a reflection of social- cultural ambient that belongs to a period in which buildings were build at the end of the XIX. century and the beginning of the XX. century has appeared on civilian buildings, has made a rich surrounding in terms of architectural ornaments in this town of Anatolia.