İlköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin internet kullanım profili
Profiling of using internet the first degree teachers in primary schools
- Tez No: 211723
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilim ve teknolojideki tüm degisim ve gelismelere yön veren ve aynı zamanda bu degisim ve gelismelerden yararlanarak kendini gelistiren süreç egitimdir. Tüm alanlarda oldugu gibi egitim alanında da en önemli teknolojik araç internettir. Dünyada gün geçtikçe daha fazla insan internetle tanısmakta ve etkin birer internet kullanıcısı olmaktadır. nsanlar için bulundukları çagı yakalamanın, yenilikleri yakalamanın, yeniliklerden haberdar olmalarının yolu hızlı ve kolay iletisim kurma ve bilgi saglama aracı olan internetten geçer. Küresellesen dünyada varlıgını ifade edebilmek ve söz sahibi olmak isteyen toplumlar, internetin gerekliligini benimseyerek ve her alanda özellikle egitim alanında gerektigi sekilde internet kullanımını saglayarak her zaman birkaç adım önde yer alacaklardır. Teknolojinin gelisimi ile birlikte ögretim yöntemlerinde degisiklikler olmaktadır. Geleneksel olarak adlandırabilecegimiz birçok ögretim yöntemi yerini kısmen Bilgisayar Destekli Egitim ve Uzaktan Egitime bırakmaktadır. Bilgisayar Destekli Egitim sayesinde sunumlar çok daha etkili olmakta ve görsel olarak ögrencilerde daha kalıcı ögrenmeler gerçeklesmektedir. Uzaktan egitimde de görsellik ön plandadır ve bununla birlikte uzaktan egitimin sunmus oldugu en önemli özellikleri farklı zaman ve mekânlarda ögrenmenin gereklesmesine olanak saglamasıdır. Egitimde teknolojilerin etkin kullanımı için ilk olarak ögretmenlerin aktif olarak teknolojik araçları kullanmaları saglanmalıdır. Özellikle teknolojinin sunmus oldugu en son yenilik olan internetin ögretmenler tarafından aktif kullanımının saglanması önemlidir. Ögretmenlerin teknolojinin sundugu olanaklardan yararlanması için hizmet ? içi egitimlerle teknoloji kullanımı konusunda egitilmeleri gerekmektedir. Bu arastırmanın amacı, ilkögretimde görev yapan birinci kademe sınıf ögretmenlerinin internet kullanım profilini belirlemek; interneti ne kadarıyla tanıdıklarını, interneti kullanım düzeylerini, interneti hangi amaçlarla kullandıklarını belirlemektir. Ayrıca ilkögretim okullarının internet kullanımı için gerekli alt yapıya ne kadarıyla sahip oldugu ve bunun ögretmenlerin kullanımına sunulup sunulmadıgının belirlenmesi de amaçlar arasıdadır. lkögretim okullarında görev yapan 1. kademe sınıf ögretmenlerinin internet kullanım profilini belirlemek amacıyla yapılan bu arastırmada, ilkögretim sınıf ögretmenlerine, arastırmanın verilerini olusturması amacıyla gelistirilen anket uygulanmıstır. Arastırmanın bölgelemini stanbul ili Zeytinburnu ilçesindeki 6 resmi ilkögretim okulu olusturmaktadır. Uygulamanın yapıldıgı tüm okullarda toplam 108 ögretmenin ankete katılımı saglanmıstır. Uygulamada elde edilen verilerin istatistiksel bulgularından elde edilen sonuçlar; erkeklerin kadınlara göre; gençlerin yaslılara göre; bekarların evlilere göre; yeni ögretmenlerin kıdemli ögretmenlere göre internet kullanımlarının üst düzeyde oldugu belirlenmistir. Belirlenen sonuçlardan yola çıkarak öneriler olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
The period that shows direction to the all the changes and developments in science and also that improves itself benefitting from these changes and developments is education. As well as in all the fields the most important technological object in the education field is internet. Day by day more people are introducing the internet and being active internet user. The way to catch the time existing and to be aware of newcoming things is internet which is the fastest and easiest thing to communicate and to collect data. Communities which want to state theirselves existing and to be strong in the global world, will accept the need for internet and by providing the internet usage especially in the education field as it should be, will be some steps forward from the others. By the time technology is developing, there are so many changes about the teaching ways. Several teaching ways which we can call traditional, is partly replacing with Computer Supported Education and Distance Education. By the Computer Supported Education, the presentations are much more effective and the students are learning the things much more permanent visually. In the Distance Educationagain the visualty is in the front row and also the most important feature of the Distance Education is that it can provide learning in different times and different places. To use the technologies actively in educationy first of all the teachers should be provided using the technological objects actively. It is very important that the teachers using especially internet which is the newest thing that technology brought. To make us of the possibilites of technology , teachers should be educated about using the technology by on-the-job training. The aim fort his research is to define the internet usage profile of the teachers of the primary education school, which is meaning that to find out how much they know about internet, for what they are using the internet, how they are encouraging their students for using the internet. Besides to define if the primary schools have the necessary infrastructure for internet using and if this isput into service fort he teachers using. In this research which is prepared for defining ? The Internet Usage Profile Of The Teachers Of The Primary Schools ?, one survey is applied to form the datas of the research. The univers of the research is the in the teachers of the primary schools Zeytinburnu in stanbul and the sample is 6 the formal primary schools. In all the schools that this execution is applied, totally 108 teachers are requested to participate to the survey. The results thet are obtained from the statistical findings state that, men are in the higher level from the women, as well as the young ones from the old ones, singles from the married ones, the ones wiht high-level computer skills from the ones with low skills. Using these results defined, the offerings are applied.