Üniversite öğretim elemanları ve öğrencilerinin polis ve polislik mesleği ile ilgili algılamaları (Erciyes Üniversitesi örneklemi)
The perception of university instructors and students regarding police and police job (Erciyes University sample)
  1. Tez No: 211757
  2. Yazar: AKİF OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Algı insanın bilgi edinme sürecinin ilk basamagı, düsünce ise ikinci basamagıdır. Bu sebeple polisin nasıl algılandıgının ölçülmesi önemlidir. Çünkü günümüzde polis, ne yapacagını ve nasıl yapacagını belirlerken halkın farklı kurum ve kurulusların görüs ve beklentilerini dikkate almak durumundadır. Polis Teskilatı'nın içinde bulundugu çagın gereklerine göre kendisini degistirerek olumlu yönde gelistirebilmesi için baskalarının gözüyle kendisini degerlendirmesi gerekmektedir. Bu yüzden toplum içerisinde belirli bir seviyenin üzerinde bir grubu temsil eden ögretim elemanları ve ögrencilerin polisi ve polislik meslegini algılama sekli ve düzeyi önemlidir. Çalısmada, 2005-2006 egitim-ögretim yılında Erciyes Üniversitesi Rektörlügü bünyesindeki ögretim elemanları ve ögrencilerin görüslerine basvurulmustur. Nisan 2006 tarihinde alınan verilere göre, Erciyes Üniversitesi Rektörlügüne baglı Fakülte ve Yüksekokullarda, toplam 24273 ögrenci ve 1689 ögretim elemanı bulunmaktadır. Arastırmada ölçme aracı olarak likert tipi ölçek kullanılmıstır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programına islenerek frekans, yüzde ve ortalamaları alınmıs, ayrıca alt problemlere cevap aramak açısından ANOVA ve T testleri yapılmıs ve bulguların güvenirlik düzeyleri test edilmistir. Anket formundaki maddelere verdikleri cevaplar bakımından ögrencilerin okudukları bazı okullar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmistir. Kayseri Meslek Yüksek Okulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ögrencilerinin genel olarak algılamalarının diger okul ögrencilerine göre daha olumlu oldugu söylenebilir. Ögretim elemanlarında ise sahip oldukları ünvanlar bakımından bir bölüm hariç olmak üzere anlamlı farklılık görülmemistir. Katılımcılar statü baslıgı altında ele alınarak, anket formunda bulunan alt baslıklara verilen cevaplar ile statü karsılastırılmıs ve iki farklı bölüm hariç olmak üzere anlamlı iliski tespit edilmistir. Anket formunda bulunan bazı maddelerde ögretim elemanlarının bazı maddelerde ise ögrencilerin algılamalarının daha olumlu oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Perception is the first step of getting of information, thinking is the second step as well. Therefore how the perception of others about police is important. Today, police has to get the views and expectations of different organizations regarding its job, while performing its duty. t is necessary for Turkish Police Organization to develop itself by changing as to requirements of current contemporary is to evaluate itself according to views of others. Therefore, views of university intructors and stutents, whose educational level is suppose to be above from common people, are important for police. n this research, views of university instructors and students, attending the Erciyes University during 2005-2006 education season are taken. According to datas, taken from officials in april 2006, there are 24273 students and 1689 instructors in faculties and vocational schools of Erciyes University. n research, likert type scale is used during survey. All datas, taken from participants, are entered to SPSS statistics program and frequencies, percentages and averages are done. Anova and T tests are used to search the answer of subproblems and also reliability analysis of datas are tested. According to the results of Anova and T tests, significant differences are determined between some schools. t can be said that perceptions of students, attending Kayseri vocational school of higher education and social sciences vocational school of higher education, are more positive than perception of students attending the other faculties. On the other hand at the perception of instructors, significant differences are not encountered except for one division according to their ranks. All answers, given by participants, are compared with status. And it is found out that except for two division there are significant relations between status and subtitles. Answers of instructors are more positive than answers of students in some matters. And answers of students are more positive than answers of instructors in other matters.