Sınıf öğretmeni adaylarının bilimsel süreç becerileriyle ilgili yeterliklerini etkileyen faktörlerlerin belirlenmesi
The factors affecting the pre-service primary teachers'adequacies on science process skills
  1. Tez No: 211807
  2. Yazar: METİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİTNAT KAPTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı, konuyla ilgili daha önceki çalışmaların bulguları ışığında, sınıf öğretmeni adaylarının bilimsel süreç becerilerini etkileyebilecek değişkenleri (cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, gelir, üniversiteye giriş sayısal puanı, fen alanı dersleri ortalaması, temel sayısal dersler ortalaması, akademik ortalama, fen tutumu, fen öz-yeterliği, bilişsel gelişim) işe koşarak, bilimsel süreç becerilerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen değişkenleri ortaya çıkarmak amacıyla bir model tanımlayarak, bu modeli test etmektir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği lisans programı 4. sınıfında öğrenim gören 371 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu ise bu evrenden ulaşılan 277 sınıf öğretmeni adayıdır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, bilimsel süreç (işlem) becerileri testi, fen bilimleri tutum ölçeği, fen-öz-yeterliği ölçeği, mantıksal düşünme testi ve araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu kullanılmıştır. Ölçme araçlarının uygulanması sonucu elde edilen veriler SPSS istatistik programına girilerek araştırmanın veri seti oluşturulmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde ise AMOS 5.0 istatistik programı kullanılarak Path analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda araştırmadan elde edilen bulgular: 1. Sınıf öğretmeni adaylarının bilimsel süreç becerileri puanlarında gözlenen varyansın %36'sı açıklanmıştır. Açıklanan varyansa, doğrudan etkiyle katkı sağlayan değişkenlerin ise bilişsel gelişim, gelir ve fen tutumu olduğu tespit edilmiştir. 2. Bilimsel süreç becerileri puanlarında gözlenen varyansın açıklanmasına en fazla katkı sağlayan değişkenin ,58'lik doğrudan etkiyle bilişsel gelişim olduğu belirlenmiştir. 3. Araştırma modelinde yer alan, cinsiyet, temel sayısal dersler ortalaması, fen alanı dersleri ortalaması, üniversiteye giriş sayısal puanı, fen öz-yeterliği, anne-eğitim düzeyi değişkenlerinin bilimsel süreç becerileri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmadığı, yalnızca diğer değişkenler üzerinden dolaylı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. 4. Bilimsel süreç becerilerini dolaylı olarak etkileyen değişkenlerden en yüksek etki düzeyine sahip değişkenin ise ,178 ile üniversiteye giriş sayısal puanı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to create and test a model about pre-service primary teachers? science process skills adequacy. The main goal of the model is to find out the variables affecting pre-service teachers? science process skills directly or indirectly. By utilizing the findings of previous research and in line with the goal of this study, the following variables were put in action for the model; gender, parents? education level, income, quantitative score of university entrance exam, the average score of science courses, the average of basic quantitative courses, grade point average, science attitudes, science self efficacy and cognitive development. The population of the study was 371 students of fourth year studying at the department of primary education, Gazi Education Faculty, Gazi University. The sample of the study consisted of 277 pre-service teachers out of 371. In order to collect the data a science process skills test, a science attitudes scale, a self-efficacy scale, a test of logical thinking and an information form developed by the researcher were employed. Data obtained was entered to SPSS and a data set of the study was generated. AMOS 5.0 was used to do a Path analysis in the statistical analysis. The findings can be summarized as the following: 1. 36 percent of the variance which was observed from pre-service teachers? science process skills scores is explained. 2. The most important variable in terms of the contribution to the explanation of the variance with ,58 direct effect is the cognitive development. 3. The variables in the model that are gender, mother?s education level, quantitative score of university entrance exam, the average score of science courses, the average of basic quantitative courses, grade point average and science self efficacy, do not have a direct effect on science process skills, but they have an indirect effect on science process skills. 4. The variable that has the highest effect with an indirect effect on science process skills with ,178 is ?quantitative score of university entrance examination?.