Türk kitap sanatları bibliyografyası
Turkish book arts of bibliography
  1. Tez No: 211818
  2. Yazar: ŞEYDA MEMİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VİLDAN ÇATİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu ara?tırmanın amacı; Türk Kitap Sanatları ile ilgili yazılmı? tüm kaynakları, literatür taraması yöntemini kullanarak ara?tırmak ve elde edilen verilerle bir bibliyografya olu?turmaktır. Ara?tırmaya; kütüphanelerde ilgili sanat dalları hakkında yazılmı? kitap, dergi ve ansiklopedilere ula?ılarak ba?lanılmı?tır. Bulunan bu kaynakların yayın bilgileri, hangi kütüphanede ula?ıldığı ve tasnif numaraları kaydedildikten sonra kaynakça kısımlarındaki veriler kaydedilmi?tir. Tezde de görüleceği gibi bazı kaynakların hangi kütüphanede ula?ıldığı ve tasnif numarası gibi bilgiler yoktur. Bu ula?ılan kaynağın, kaynakça kısımlarından veya özel kütüphanelerden elde edilen verileri ara?tırmaları i?aret etmektedir. Ara?tırma esnasında elde elden veriler sonucunda en çok muhtelif dergilerde yayınlanmı? makalelere ula?ılmı?, daha sonra sırası ile kitaplar, sempozyum bildirileri, ansiklopedi maddeleri ve eri?im sitelerinden elde edilen künyeler gelmektedir. Hüsn-ü Hat , Tezhip ve Minyatür Sanatları ile ilgili veriler çoğunlukta olmakla birlikte Ebru, Cilt ve Kat'ı Sanatlarıyla ilgili çok az esere ula?ılmı?tır. Ayrıca ara?tırma esnasında bahsi geçen sanat dalları ile ilgili bir çok yabancı literatüre de rastlanmı? olup, bu çalı?manın sınırlılıkları sadece Türkiye Cumhuriyetin de yayınlanmı? Türkçe kaynaklar olduğu için bu eserler çalı?maya dahil edilmemi?tir. Ara?tırma kapsamında Türk Kitap Sanatları ile ilgili genel bilgiler verilmi?, elde edilen veriler tablolar halinde sonuç kısmında sunulmu?tur. Kültürel mirasımız olan bu sanat dalları hakkında bilgi sahibi olmak isteyecek veya bu konuda çalı?an ara?tırmacılara kaynaklık edebileceği dü?ünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search all the written studies on Turkish Book Arts and organizes a bibliography for the revealed data. This study first concentrates on finding books, magazines, encyclopedias in libraries and bookstores. After the publication information was gathered, the library names, classification places and numbers and the data in bibliography sections were recorded. In the thesis some books don?t have any library names and classification numbers, as these were found from special private libraries. Yet, published articles in the most various periodicals were succesfully reached. Furtherly, books, symposium communiques, encyclopedia articles and data from web addresses were respectively determined. While more sources on calligraphy gilding and miniature arts were easily found, very few work of arts as marbling bookbinding and Katı? were reached. The research contains several foreign resources in which these art branches were mentioned .The limits of this research include not only published sources in Turkish Republic but also works of these arts in other countries. The general information on Turkish Book Arts were given and data were presented in individual graphs . This research will be an important source for researchers who study on these art fields, which are our cultural inheritage