Fen öğretiminde kullanılan analojiler,analoji kullanımının öğrenci başarısı, tutumu ve bilginin kalıcılığına etkisinin araştırılması
Analogies used in science teaching,the investigation of effect of analogy on students achievement, attitude and knowledge retention
- Tez No: 211828
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalısmada, lkögretim Fen ve Teknoloji Dersinin ögretilmesinde bir yöntem olarak analoji kullanımının, ögrencilerin basarısına, bilgilerinin kalıcılıgına ve tutumlarına etkisi incelenmistir. Arastırmada deneysel ve betimsel yöntem kullanılmıstır. Arastırmanın deneysel kısmını olusturan ilk bölümünde, analoji yönteminin ögrencilerin basarısı, bilgilerinin kalıcılıgı ve tutumuna etkisi arastırılmıstır. Bu amaçla iki kontrol ve bir deney grubundan olusan örneklem olusturulmustur. Arastırmanın ikinci bölümünde ise betimsel yöntem kullanılmıs, fen ve teknoloji kitabında kullanılan analojilerin sayısı ve niteligi saptanmıs, daha sonra analoji kullanımında karsılasılan sorunlar betimlenmistir. Arastırmada veri toplama araçları olarak lkögretim Fen ve Teknoloji Ders Kitapları, `Ya Basınç Olmasaydı' Ünitesi Basarı Testi ve Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Anketi kullanılmıstır. Arastırma, 2005-2006 Egitim Ögretim yılı bahar döneminde yapılmıstır. Arastırmanın evrenini, Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı lkögretim 4., 5., 6. sınıf Fen ve Teknoloji, 7. ve 8. sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı, ve Kırsehir li'nde bulunan 7. sınıf ögrencileri olusturmustur. Arastırmanın betimsel kısmı, evrenin tamamını içerdigi için örneklem kullanılmamıs, deneysel kısmında ise belirtilen evrenden seçilen 54 ögrenci ile çalısılmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre, Fen ve Teknoloji dersinin ögretilmesi sürecinde analoji yönteminin kullanımı, ögrencilerin basarısı ve bilgilerinin kalıcılıgını olumlu yönde etkilemekte, tutumları üzerine ise etkisi bulunmamaktadır. iv Ders kitaplarında kullanılan analojiler incelendiginde, toplam 89 adet analojinin bulundugu, bu analojilerin en fazla 8. sınıf düzeyinde, daha sonra ise sırasıyla 4, 6, 7,ve 5. sınıf düzeyinde bulundugu saptanmıstır. Analojiler nitelik bakımından incelendiginde ise, genel olarak resimlerle desteklenmis, düzey olarak basit düzeyde oldukları, sekteye ugradıgı kısımların belirtilmedigi görülmüstür. Sarmal bir yapı içeren Fen ve Teknoloji dersinde analoji kullanımı, bilgiler arasında baglantı kurulmasını saglaması nedeniyle ögrenciler açısından yararlı bir yöntemdir. Ayrıca önceki bilgilerin kullanılması, ögrencinin var olan bilgi yapısının, varsa kavram yanılgılarının ders içinde belirlenmesi açısından önemlidir. Arastırmanın ısıgında benzer çalısmaların farklı alan ve yöntemlerle yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the analogy as a method, that is used in science and technology course of primary school and the effect of this concept on the achievement, attitude and knowledge retention of students, were studied. Quantitaive and qualitaitve methods are used in this research. In, the first part, quantitative method is used. Effect of analogy method on achievement, attitude and knowledge retention of student?s were investigated. With this aim, the sample consists of two control and one experimental group. In the second part of the research, qualitative method is used. In the first chapter of the qualitative part, the number of analogies and their qualifications are identified. These analogies are collected from science and technology books. Then, problems in use of analogy were described. In the research, primary school science and technology textbooks, the unit of `If the Pressure Would Not Exist? and its achievement test exams and Science and Technology Attitude Tests were used as data sources. The research was made 2005-2006 academic year, spring semester. The content of research was formed by science and technology textbooks of primary school 4., 5., 6. classes, and science textbooks of 7. and 8. classes, and the seventh class students in Kırsehir. These books depend on Ministry of Education, since the descriptive part of research include in whole content, the sample experimental part consisted of 54 students. vi According to the findings from this research, the use of analogy in science and technology lessons, affects the student?sachievement and knowledge retention positively. Although, student?s attitudes are affected, the results was not found meaningful statistically. When the textbooks are investigated, total 89 analogies are found. The greater part of these analogies is used in 8 th class, than to 4, 6, and 7 th class level orderly. When analogies are investigated, it is seen that these analogies are generally simple and pictorial-verbal. It is not pointed out that where the analogy breaks down. The use of analogy in science and technology lessons is very useful method to the students, because it gets the students to make connection among their prior knowledge and new knowledge, in science and technology lessons which is in spiral structure. Also it is important to identify students? possible misconceptions because of using prior knowledge. It is suggested that, similar studies can be made by using analogy in different disciplines and methods.