Liderlik eğitimi ve hizmet içi eğitimdeki rolü (Mersin ili cam sanayisi işletmeleri yöneticilerine yönelik bir uygulama)
Leadership training and it's role in in-service training (an application to managers working in glass industry organizations in Mersin province)
- Tez No: 211827
- Danışmanlar: Y.DOÇ. F. TAHİR DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırma Mersin ilinde halen faaliyet gösteren cam sanayi işletmelerinde çalışan yöneticilerin liderlik becerilerini ve hizmet içi liderlik eğitimi ile ilgili algılarının cinsiyet, yaş, yöneticilik kademesi ve eğitim seviyesi bağımsız değişkenlerine göre farklılıklarını ortaya koymak maksadıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 204 yönetici oluşturmaktadır. Araştırma evreninin tamamına ulaşılarak anket formları teslim edilmiş ve 148 yöneticiden cevap alınmıştır. Anketin birinci bölümünden elde edilen demografik verilerin yüzde ve frekansları tablolaştırılmıştır. Anketin ikinci ve üçüncü bölümlerinden elde edilen verilere yöneticilerin liderlik becerileri ve hizmet içi liderlik eğitimi ile ilgili algılarına yönelik farklılıkları tespit etmek için t-testi, varyans analizi (Anova), Scheffe ve LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been performed to find out the differences on leadership skills and in-service leadership training perceptions according to gender, age, management level and education level independent factors among the managers working in the glass industry organizations in Mersin province. The universe of this research consists of 204 managers. The whole universe of this research was reached and the questionnaires were delivered. 148 managers submitted the questionnaires. The percentages and the frequencies of the demographic datas obtained from the first part of the questionnaire were tabled. To find out the differences of leadership skills and in-service leadership training perceptions among the managers, the data obtained from the second and the third parts of the questionnarie were subjected to t-test, variance analysis (Anova), Scheffe and LSD tests.