1980-1989 yılları arasındaki Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının değerlendirilmesi
Making assessment of the decisions taken by board of education between 1980 and 1989.
- Tez No: 211836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, TTK'nın 1980-1989 yıllarını kapsayan dönemde aldığı kararların nicel ve nitel incelemesini yapmaktır. Milli Eğitim Bakanlığının uygulamalarına ait belirleyici kararların alındığı, eğitim politikalarının oluşturulduğu kurul olan, Talim ve Terbiye Kurulunun 1980?1989 yılları arasındaki kararları, belgesel tarama tekniği ile ele alıp incelenerek, elde edilen veriler bir sistem içinde bütünleştirilerek, genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca bu amaca bağlı olarak incelenen Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarının eğitim uygulamalarına yansımaları da incelenmiştir. Bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki alt problemlerin cevabı aranmıştır. 1. 1980?1989 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı hangi türde kaç karar almıştır? 2. Bu dönemde alınan kararlar konusu itibariyle dönemin özellikleri ile karşılaştırıldığında hangi kararlar niteliksel yönden ön plana çıkmaktadır? 3. Alınan kararlar genel olarak hangi amaca ve ihtiyaca yönelik olarak hazırlanmış ve nasıl bir dağılım göstermiştir? TTK'nın 1980-1989 yılları arasında alınan kararların büyük çoğunluğunu eğitim programları, yönetmelik ve ders kitaplarıyla ilgili kararların oluşturduğu görülmektedir. 1980- 1989 yılları arasındaki kararların %32'si Eğitim Programları, %28'i Yönetmelik, %28'i Ders Kitabı, %7'si Ders Dağıtım Çizelgesi, %4'ü çeşitli konular, %1'i ise Eğitim Şûralarıyla ilgili düzenlemelerden oluşmaktadır. Kurul kararlarının incelendiği 10 yıllık dönemde; sosyal uyumu pekiştiren, Atatürkçülük ortak paydasında milli birliği ve beraberliği teşvik eden kararların alındığı görülmektedir. Ayrıca bu zaman diliminde üç eğitim şûrası gerçekleştirilmiş olup dönemin eğitim sorunlarıyla ilgili tavsiye kararları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to make quantitative and qualitative assessments of the decisions taken by Board of Education between 1980 and 1989. The decisions taken between 1980 and 1989 by Board of Education where education policies formed and determining decisions taken to be implemented by the Ministry of National Education of Republic of Turkey, were examined by means of documentary research. The data obtained from this study was generally evaluated being integrated in a systematic way. Besides, the decisions by Board of Education analyzed based on this aim, were examined how they determined educational implementation. Around these overall purposes, the answers of the problems below were sought. 1. What are the decisions taken by Board of Education between 1980 and 1989? 2. Which decisions taken in this period predominantly appear in terms of quantitative dimension compared with the traits of the period? 3. What are the purposes of the decisions, to which goal they are prepared and how they are distributed among the other decisions? When the decisions taken between 1980 and 1989 are examined, it appears that the majority of the decisions consist of training program, regulation and textbook. The decisions taken 1980 and 1989 are composed of 32% Training Program, 28% Regulation, 28 % Textbook, 7% Table of Lesson Distribution, 4% Variety Topics, 1% Council of Education. In this ten year period, it seems that the decisions encouraging and reinforcing social cohesion, national solidarity and unity in the common denominator of Atatürkçülük were taken. In addition, 3 meetings of Council of Education were organized and recommendations of educational matters of the period were put forward.