Kefalet sözleşmesinin sona erme halleri
Termination of bailment contracts
- Tez No: 644447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YENİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kefalet sözleşmesinin sona erme hallerinde, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile önemli değişiklikler yapılmıştır. Kefalet sözleşmesinin en önemli özelliği, feri bir sözleşme olmasıdır. Kefalet borcu asıl borca bağlı bir borçtur ve asıl borcun sona ermesi ile birlikte, kefalet borcu da sona erer. Kefalet sözleşmesi, bazı hallerde asıl borcun sona ermesi ile doğrudan sona ermekte, bazı hallerde ise kefilin sorumluluğunun sona ermesi ile asıl borçtan bağımsız olarak, dolaylı olarak sona ermektedir. Kural olarak, kefalet sözleşmelerinde asıl borç sona erdiği takdirde kefalet sözleşmesi de sona ermektedir. Çalışmamızda, kefalet sözleşmesinin sona erme halleri, Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili maddeleri ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant changes were made with the Turkish Code of Obligations numbered 6098 in cases where the bailment contract expires. The most important feature of the bailment contract is that it is a side agreement. Bail debt is related with the principle debt, when the principle debt ends, the bail debt will also end. In some cases, the bailment contract ends directly with the ending up the principle debt. On the other hand, it can end indirectly and independently with the end of the responsibility of the guarantor. As a rule, in the bailment contracts, when the principle debt ends, the bail debt will also end. In this study, termination of bailment contract is examined in consideration of the relevant articles of the Turkish Code of Obligations.