İngilizce öğretmenlerinin karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları, kullandıkları sınıf yönetim teknikleri ve kullanım sıklıkları ( kayseri ili örneği )
Student misbehaviours that English teachers encounter, teachers classroom management strategies and the frequency of the usage of these strategies(Kayseri sample )
- Tez No: 211954
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM S. TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu arastırmada, ngilizce ögretmenlerinin sınıfta karsılastıkları istenmeyen ögrenci davranısları, sınıf yönetim teknikleri ve bunların kullanım sıklıkları ögretmen görüslerine göre incelenmistir. Ögretmen görüslerinin cinsiyete, kıdeme ve çalıstıkları okul düzeyine göre farklılık gösterip göstermedigi saptanmaya çalısılmıstır. Arastırmanın örneklemini, Kayseri ilindeki ilk ve ortaögretim okullarında görev yapan 216 ngilizce ögretmeni olusturmaktadır. Arastırmanın verileri arastırmacı tarafından gelistirilen anket yolu ile elde edilmistir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-test ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıstır. Arastırma sonunda istenmeyen ögrenci davranıslarıyla karsılasma sıklıgının ngilizce ögretmeninin cinsiyeti, kıdemi ve çalıstıgı okul düzeyi açısından anlamlı bir farklılık göstermedigi tespit edilmistir. Arastırma sonucuna göre, küçük müdahale stratejilerinin kullanım sıklıgı açısından kadın ve erkek ögretmenler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemezken, ilkögretim 1. ve 2. kademede görev yapan ögretmenler ile ortaögretimde görev yapan ögretmenler arasında anlamlı bir farklılık göstermektedir. Orta vadeli müdahale stratejileri açısından incelendiginde de ilkögretim 1. ve 2. kademede görev yapan ögretmenlerle ortaögretimde görev yapan ögretmenler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmistir. Uzun vadeli etkin müdahale stratejileri kıdem, cinsiyet ve okul düzeyi degiskenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the student misbehaviours that English teachers encounter in the class, English teachers? classroom management strategies and the frequencies of the usage of these strategies are studied from the view of the teachers. It is tried to identify whether the teacher views differ according to the gender, seniority, and school level. 216 English teachers working at primary and secondary schools in Kayseri constituted the sample of the research. The data were gathered through a questionnaire developed by the researcher. Means, frequencies, t-test and ANOVA were utilized for the analysis of the data. It is found that encountering student misbehaviors does not differ according to the gender, seniority and school level. While minor interventions do not differ according to the gender, there is a meaningful difference between the teachers working at both the first and second level of primary school and the teachers working at secondary school. Also, there is a meaningful difference between the teachers working at both the first and second level of primary school and the teachers working at secondary school according to the dimensions of moderate interventions. The research indicated that more extensive interventions do not change according to the gender, seniority and school level.