Kütahya merkez ilçesi çamlıca (Okçu-Güveççi) köyü folkloru üzerine bir inceleme
The topic of our project called folklore of Çamlica (Okçu-Güveççi) village of Kütahya
- Tez No: 211959
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Halkbilimi (Folklor), bir ülke veya bölge halkına ait maddi ve manevi alandaki kültürel ürünleri konu edinir. Bunları kendine özgü metotlarla sınıflandırır, çözümler ve yorumlar. Bu asamaların sonunda bir biresime varmayı amaçlar. ?Kütahya Merkez lçesi, Çamlıca (Okçu - Güveççi) Köyü Folkloru Üzerine Bir nceleme? adlı bu çalısmamızın konusu, bu köye ve özellikle köy bünyesinde yer alan ?Tekesinler Mahalli?ne ait gelenege baglı maddi kültür ve bu kültürün mahsulleridir. Özellikle Tekkesinler'in ele alınmasının sebebi; bu bölgede Alevîlik-Bektasîlik kültürünün yogun ve dıs etkinlerden olabildigince uzak olarak yasanmasının yanında sosyal ve ekonomik sartları itibariyle sürekli degisen ve gelisen bir yapıya sahip olmasıdır. Ayrıca bölge Kütahya il merkezine olan yakınlıgı itibariyle Kütahya merkezi folkloru ile de sıkı bir bag içinde bulunmaktadır. Bölge bu özelliklerinin yanı sıra Çamlıca Köyü (Okçu ve Güveççi Mahalleleri) folklorunu de ihtiva etmektedir. Bu çalısmamızın giris bölümünde, Kütahya iline genel bir bakıstan sonra, arastırma yöresinin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısını da genel bir sekilde ele aldık. Çalısmamızın ilk bölümünde, anonim halk edebiyatı ürünlerini derledik. Derledigimiz bu malzemeyi, belirli bir düzenleme içinde, temel bilgi ve tanımlamalara dayandırarak sıraladık. Derledigimiz türkü, ninni, atasözü gibi halk edebiyatı ürünlerine bu bölümde yer verdik. Çalısmamızın ikinci bölümünde hayatın geçis dönemlerine ait, derledigimiz gelenek ve görenekleri sıraladık. Devam eden bölümlerde ise sırası ile inanmalar, halk hekimligi ve oyunlar verilmistir. Son bölümde derledigimiz, diger gelenek ve görenekler ile uygulamaları yer almaktadır. Çalısmamızın temel özelligi `derleme çalısması' olmasıdır. Bu sebeple derlenen anonim ürünlerin yanında, anonim türlerle ilgili tanımlamalar ve önceden yapılmıs sınıflandırmalar ikinci planda tutulmustur. Çalısmamızın sonuna mahalli kelimeler, kaynakça ve kaynak kisiler listesi konulmus olup, degisim sürecinde bulunan bu sahayla ilgili genel bir degerlendirmeye de yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Folklore, discusses cultural products in material and immaterial areas of a country or people of regson. It classifies, analises and construes with spesific methods. The topic of our Project called folklore of Çamlıca(Okçu-Güveççi), village of Kütahya?s material culture which is related to custom of these village and productions of this culture. The reason of studying especially on 'Tekkesinler', is the living style of Alevilik- Bektasilik culture so much without the effects of outer events, and also is in the form that is rapid changing and developing ,according to the social and economical conditions.And also, it has a strict connection with the folklore of Kütahya , because it is so close to the centre of the city (Kütahya).It also includes Çamlıca Villiage Folklore as the all properties of this region. The reason for being discussed, especially, ?Tekkesinler? together is their neigbourhood to each other and to the centre; development of connection of relationship because of giving and taking bride to each other, (and) to have, continuously, unstable and progressive structure because of social and economical conditions. Furthermore, they have a strict connection with the folklore of the centre of Kütahya because of the offinity of the centre. We discuss the history of searching region, economical and social structure of it. After a common glance to Kütahya city, in the entrance part of our project. In first part of our project, we compile folk literature products of all three villages. We enumerate this material which is compiled, in a certain arrangement, by predicating o main information and to main description. We slot the production of folklore such as ballad, lullaby, proverb which are compiled in this part. In our two part of our project, we enumerate customs and traditions which are compiled that they belong to period of transition. In the following parts, beliefs, alternative medical science in clude traditional cure and plays are given in order. And at the last part, there are traditions and costoms that we gathered together. Main qualfication of our project is being `compile project? because of this, descriptions related to anonymous form and classifications made formerly are kept in a second plan beside anonymous products which are compiled. In the last part, there is a ability words, bibliography and list of source persons a common appreciation that it is related to this branch which is in alteration period.