Yerel yönetimlerde analitik bütçe sınıflandırma sistemi; Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Analytical budget classification system in local governments; The example of Ankara Metropolis Municipality
  1. Tez No: 211960
  2. Yazar: İLKNUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devletin zaman içerisinde artan fonksiyonlarının yerine getirilmesinde merkezi yönetimlerin yetersiz kalması, ülke yönetiminde yerel yönetimlerin ön plana çıkmasına yol açmıs kamu hizmetlerinin bir kısmının yerel yönetimler tarafından üstlenilmesi sonucunu doğurmustur. Yerel yönetim birimleri denildiği zamanda ilk akla gelen birim belediyelerdir. Belediyeler yerel yönetim birimleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Belediyeler yerel toplumların ihtiyaç duydukları temel ve ortak mal ve hizmet gereksinimlerinin karsılanması için olusturulmus ve bu gereksinimlerin yerinden sunulmasını sağlayan kuruluslar olarak örgüt içerisinde yerlerini almıslardır. Ayrıca devletin üstlenmis olduğu görevlerin artması dolayısıyla bunların finansmanını sağlamada devletin idari birimlerine önemli görevler ve sorumluklar yüklenmektedir. Ortak ihtiyaçların tatmini, toplum için gerekli ve faydalı olan seylerin yapılması için, kurulmus olan devlet, bu ortak ihtiyaçları karsılamaya yönelik kaynaklar bulmak ve bunları karsılastırıp denklestirmekle yükümlüdür. Her devlet ihtiyaçları karsılamak için kaynak bulmak ve o ihtiyaçlarla bu kaynakları denklestirmek kısacası bir bütçe düzenlemesi gerekmektedir. Bu çalısmada, yerel yönetimlerde analitik bütçe sınıflandırma sistemi Ankara Büyüksehir Belediyesi örneğinde incelenmistir. Bu bağlamda Büyüksehir belediyelerinin yönetim yapıları ve analitik bütçe sistemine geçis nedenleri birinci bölümde ele alınmıstır. ?kinci bölümde analitik bütçe sınıflandırma sistemi ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Son bölümde ise örnek olarak seçilen Ankara Büyüksehir Belediyesi'nde analitik bütçe sınıflandırma sisteminin uygulanısına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The insufficiency of the central governments in fulfillment of the increasing functions of the government made way for local governments in the management of the country to become prominent, caused the local managements to undertake same parts of the public service. Talking about local governments, the first unity to come to mind is municipalities. Municipalities have an important place among the local governments. Municipalities are composed to cover the basic and common properties and services which local communities need and take place in the organization as the foundations to offer the very place for these necessities. Furthermore, as the duties the governments take increases the government?s managerial unities take important appointments and responsibilities in financing these municipalities. The government, which is found to satisfy common needs, to make necessary and beneficial things for the community, is responsible to find sufficient resources to cover common needs and to balance and compare these resources. Every government should find resources to cover necessities and balance the resources with the necessities shortly a budget arrangement should be required. In this study, Analytical Budget Classification System has been investigated on the example of Ankara Metropolis Municipality, in local governments. In this context, Metropolis Municipalities? administration structures and the reasons of the transition to Analytical Budget Classification System has been handled on the fist chapter. On the second chapter, Analytical Budget Classification System has been explained in detail. However, it has been touched on the application of Analytical Budget Classification System as example on the last chapter.