Ankara Beypazarı ilçe merkezinde ilköğretimde okuyan dokuz yaş grubu çocukların temel motorik özelliklerinin araştırılması
An investigaton about bacic motoric attributes of a group of 9 age children whe went primary school in Ankara Beypazari town cente
  1. Tez No: 211961
  2. Yazar: ELVAN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısmanın amacı; Beypazarı ilçesi örnegindeki dokuz yas grubu çocukların motor gelisim düzeylerinin arastırılmasıdır. Arastırmaya Beypazarı lçesi, Çayırlıoglu lkögretim Okulu' dan 43 (23 kız-20 erkek) ögrenci, denek olarak katılmıstır. Deney grubunda bulunan çocuklar TGMD testine göre lokomotor ve obje kontrol testlerinden geçirilmistir. Ölçümler sırasında; obje kontrol becerileri, (duran topa sopayla vurma, durarak top sürme, yakalama, topa ayakla vurma, bel seviyesi üzerinde atıs, bel seviyesi altından atıs) ve temel lokomotor beceriler (kosu, sek sek, sıçrama, durarak uzun atlama, kayma, galop), çocukların hepsine ikiser tekrar halinde uygulatılarak basarılı oldugu ve olmadıgı beceriler belirlenmistir. Basarılı oldugu becerilere kriterlerine göre 1, basarısız olduklarına ise 0 puan verilerek, toplamdaki puanı ile o beceriye ait basarı durumu belirlenmistir. Bu arastırma sonuçları ile temel hareketler dönemini tamamlayıp sportif hareketler dönemine geçis evresinde bulunan çocukların temel motorik özelliklerinin cinsiyete göre belirlenmesi, belirli spor dallarına yönlendirilmelerinde önemli katkı saglayacaktır. Bilimsel çalısmalarda yaygın olarak kullanılan TGMD II testi uygulanarak bir yandan Türk çocukları için normların olusmasında katkı saglanırken, diger yandan çocuklar arasında yas ve cinsiyete baglı olarak temel motorik özelliklerin gelismesi gözlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is being investigated the motor development levels of the 9 age-group children in Beypazarı county. 43 children (23 girl-20 boy) participated as test subject from Beypazarı County, Çayırlıoglu Primary School. The participant children in the experiment group are subjected to loco motor and object control tests according to the TGMD test. During the measurements; the object control abilities, (Hitting the motionless ball with a stick, Standing dribbling, Catching, Hitting ball by foot, Throwing from upper level of the waist, Throwing from lower level of the waist) and fundamental loco motor abilities (running, hopping, jumping, standing broad jumping, sliding, gallop) are performed by the hole participants by repeating twice and the successful or unsuccessful abilities they have are determined. With the final score evaluated by giving ?1? point for the abilities they were successful with respect to their criteria?s and by giving ?0? point for the abilities they were unsuccessful, the achievement level for that ability is obtained. With the help of study results, defining the fundamental motoric features with respect to personal abilities and sexualities of the children, who complete the basic motions term and take place in the transition period to the sportive motions term, will have a great contribution in canalizing them to the particular sport branches. By performing the common used test in scientific studies TGMD II, on the one hand the standards for the Turkish children are formed and on the other hand the progress of fundamental motoric features between children with respect to age and sexuality can be observed.