Dinamik modelleme ile bilgisayar destekli trigonometri öğretimi
Computer aided teaching trigonometry using dynamic modelling
- Tez No: 212416
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ARDAHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dinamik Modelleme ile Bilgisayar Destekli Trigonometri Öğretimi uygulamasının lise ve meslek yüksek okulu öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırma 2006?2007 öğretim yılında Selçuklu Anadolu Lisesi onuncu sınıf ve S.Ü. Çumra MYO birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapıldı. Araştırmanın örneklemini (sample space), Selçuklu ilçesindeki Selçuklu Anadolu Lisesi onuncu sınıf öğrencilerinden 128 kişi ve S.Ü. Çumra MYO birinci sınıf öğrencilerinden 112 kişi rasgele seçilerek toplam 240 öğrenci oluşturdu. Yukarıda ismi geçen okullar birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi. Deney ve kontrol grupları rasgele seçilerek oluşturuldu. Araştırmanın başında her bir gruba 20 soruluk ön test uygulandı. Bilgisayar destekli trigonometri öğretimi için öğretim materyalleri ve dinamik modeller üretildi; deney grubuna uygulandı. Trigonometrinin temel kavramları 3 hafta boyunca 6 saatte kontrol grubuna geleneksel yolla öğretildi. Deneysel çalışmanın sonunda gruplara son test uygulandı. Ön test ve son testten toplanan veriler aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistik yollarla değerlendirildi. Sonrada deney ve kontrol grupları arasında farkları karşılaştırmak için t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to point out the effect of Computer Aided Teaching Trigonometry Using Dynamic Modelling on the academic achievements of the vocational and high schools? students. It was studied on the students of the 10 th grade-students of Selçuklu Anatolia High School and on the freshman students of Selçuk University, Çumra Vocational School of Higher Education during academic year 2006-2007. The sample space of the study consist of 128 students of Selçuklu Anatolia High School 112 students of Selçuk University, Çumra Vocational School of Higher Education. The experimental and control groups were established randomly. At the begining of the study, it was experimental the pre test which including 20 questions on each group. It was designed the instructional materials and dynamic models for the Computer Aided Teaching Trigonometry and applied on the experimental groups. The basic consept of the trigonometry were taught by the traditional method on the control group during the 3 weeks with 6 hours. At the end of the experimental study, the past test was appled the groups. The data were gathered from the first and last tests and were evaluated using descriptive statistical methods. Such as aritmetic mean, Standard deviation and t-test was used to compare the differences between the control and experimental groups.