Fen öğretiminde yapılandırmacı yaklaşım uygulmasının etkisi
Effect of applying constructivism in science teaching
- Tez No: 212417
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AFYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin genetik ünitesindeki konuları öğrenme düzeyleri, fen dersine olan tutumları üzerine geleneksel yaklaşımla yapılandırmacı yaklaşımın etkilerini görmek için yapılmıştır. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma 2006-2007 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Konya' nın Ereğli ilçesindeki Kasım Topak İlköğretim Okulunda 31' i deney grubunda, 31' i kontrol grubunda olmak üzere 62 tane 8. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilere 6. sınıftaki fen bilgisi dersi yılsonu karne notlarına bakılarak seçilen iki eş değer sınıftan deney grubuna yapılandırmacı yöntemler uygulanırken kontrol grubuna geleneksel yöntemler uygulanmıştır. Gruplara öğretimden önce ve sonra fen dersine yönelik tutum ölçeği ile genetik konuları kapsayan başarı testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarında akademik başarı ve fen bilgisi dersine yönelik tutumlar açısından, deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Anahtar Kavramlar: Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşım, Geleneksel Öğretim Yöntemi, Fen Bilgisi Öğretimi
Özet (Çeviri)
This work is to see the impacts of the constructivism with the traditional approach to the science lesson and also to provide the 8th Grade students learn the genetics well. In the research pre-test and post-test control groups semiexperimental patch is used. This work is applied to 8th Grade students includes, 31 test groups and 31 control groups, 62 students in total, in 2006-2007 teaching year in Ereğli (Konya). By examining the 6 th Grades Science report Marks at the end of the year. In the students with the same valves ? one of the groups is applied constructivisms and the other group is applied traditional methods. Before end after the appling methods the achievement test is given both of two groups about the Genetics . At the end of this research between and control groups, it is seen that test groups are more successfull than the other in academic degree and science lesson. Key Words : Constructivism, Traditional Teaching Method, Science Teaching