Farklı tip yağ kullanımının dondurmanın fiziksel, kimyasal ve duyusal kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of using different kinds of fats on pysical, chemical and sensory quality properties of ice cream
  1. Tez No: 212440
  2. Yazar: RUMEYSA KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısmada farklı yag kaynakları kullanılarak hazırlanan dondurmaların fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri belirlenmeye çalısılmıstır. Yag kaynakları olarak; tereyagı, krema, sadeyag, bitkisel yag ve yag ikamesi olarak peynir altı suyu proteini konsantresi kullanılmıs olup, sahit örnegiyle birlikte altı farklı dondurma miksi hazırlanmıstır. Süt yagı kaynaklı yagların ve bitkisel yagın kullanıldıgı dondurma miksleri ile sahit ve PASPK `si kullanılan dondurma mikslerinin toplam kuru madde bilesenleri farklı olup yagsız kuru madde degerleri aynı olacak sekilde ayarlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied on determining the physical, chemical and sensory properties of ice creams produced by using different sources of fat. Butter, cream, anhydrous milk fat and hydrogenated vegetable oil were used as fat source and whey protein concentrate was used as fat replacer, six different ice cream mixes were prepared together with the control sample. Total dry matter components of ice cream mixes ,in which fats from milk and hydrogenated vegetable oil were used , were standardized as different from the mixes in which the control sample and the whey protein concentrate were used, and non-fat dry matter values of these were standardized as equal.