Adana kenti tarihi endüstri yapılarının yapısal analizi ve korunmaları için yöntem araştırması
The city of Adana's historical industry buildings structural analysis and a study on conservation method
  1. Tez No: 212652
  2. Yazar: TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalısmanın amacı, Adana kenti endüstri mirasının önemli bir bölümünü olusturan endüstri yapılarını incelemek, yok olmaya yüz tutmus tarihi endüstri yapılarının günümüz kosullarına göre yeniden degerlendirilmeleri için yöntem önerisinde bulunmaya çalısmaktır. Bu çerçevede çalısma Adana kentinde bulunan fabrikalardan seçilen 26 örnek üzerinde çalısma yapılmıstır. Önce, endüstrilesme olgusunun Avrupa'da ortaya çıkısı ve bu hareketin sonucunda toplumlarda görülen teknik, ekonomik ve sosyal dönüsüm süreci incelenmistir. Dünyadaki bu degisim sürecinin Türkiye'deki durumu arastırılmıs, Tanzimat döneminde ve Cumhuriyet döneminde endüstrinin kent ve mimarimize getirdikleri ortaya konulmaya çalısılmıstır. Endüstrilesme ile beliren yeni ihtiyaçlara cevap veren, yeni tarz fabrikasyon üretim yapılarının mimari gelisimi ve genel anlamada endüstriyel miras olarak tanımlanan ve degerlendirilen tarihi endüstri yapılarının analiz yöntemleri incelenmistir. Ayrıca endüstri yapılarının sınıflandırılması, yerlesim ilkeleri, endüstri yapılarının tasıyıcı sistem tipleri arastırılmıstır. v Adana'nın endüstrilesme çabalarını kapsayan süreç içerisinde, bir sınıflama yapılmak suretiyle endüstri yapıları tanımlanmıs ve Adana'daki endüstri yapıları için geçerli olabilecek tipleme çalısması için belirlenen yapılar üzerinde örnek bir çalısma yapılmıstır. Model alanda yapılan çalısma yapısal sistemleri, yapı kısımlarını, konforu, yangın ve deprem güvenligi gibi konuları kapsamıstır. Sonuç olarak, genel anlamda endüstriyel miras olarak tanımlanan ve degerlendirilen tarihi yapıların mimari çözümleri belli bir yöntem çerçevesinde yapılmaya çalısılmıs ve tanıtılan mimari incelemesi yapılan yapıların ortaya konan ilkeler dogrultusunda korunmaları ve degerlendirilmeleri hususunda Adana endüstri yapıları için bir yöntem önerisi gelistirilmeye çalısılmıstır. Anahtar Kelimeler : Endüstri Yapısı, Adana Endüstrisi, Yapısal Analiz, Koruma Methodu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine a method has been tried to be offered for Adana?s industrial buildings that have nearly become extinct in recent years to be reused according to current conditions. In this respect, the study has been done on selected twenty six industrial buildings (factories) as a model. The arise of the concept industrialization in Europe is studied in the light of the forces beyond, and the technical, economical and social conversion period seen in societies as a result of this movement is examined. New building types that serve new needs arisen as a result of industrialization has come and the architectural development of production factories that active of manufacture as the new production style has required has been researched. The equivalent of this period in the world has been looked for Turkey and the outcomes of the Reformation period and the Republic period industry in the city and architecture when the reformist movements have become condense. The architectural analysis of the historical industrial buildings that have generally described and accepted as the industrial heritage has been tried to be done by a specific methods. Also the classifications of industrial buildings, types of systems elements have been examined. The industrial buildings within the period including Adana?s efforts for industrialization have been introduced in a v classification. The recognition and examination of the industrial buildings in the study has been done according to the method mentioned before. A study that can be taken as an example has been done on the buildings chosen for the classification valid for the buildings in the area. Work made in the model area includes the structural systems, structural components and comfort, fire and earthquake safety topics. Finally the historical industrial buildings have been taken into consideration as the industrial heritage. These buildings architectural solutions have been done by specified methods. A proposal of the method for the buildings that have been introduced and examined in the aspect of architecture to be preserved and reused has been tried to be made for Adana?s industrial buildings. Key Words : Industrial Building, Adana Industry, Structural Analysis, Conservation Method