İnce cidarlı CM22NBK malzemesi için sıvayarak delik delme (flowdrill) ve alternatif malzeme analizi
Tapping and alternative material analyzing of thin wall CM22NBK material flowdrill process
  1. Tez No: 212653
  2. Yazar: DİLEK SÖZÜGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnce cidarlı malzemelerde montaj yüzeyine diş açmak için değişik yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bir tanesi de sıvayarak delik açma yöntemidir. Üretim tesisimizde özellikle seyahat araçlarının ön duvarında 3 değişik yerde bu proses uygulanmaktadır. Proses, işletmede yeni olması sebebiyle diğer montaj deliklerinde henüz %100 olarak oturtulamamıştır. Proses, üretim tesisimizde belirtilen yerlerde sadece et kalınlığı 3 mm olan CM22NBK profillerde uygulanmaktadır. Bu durumdan hareketle, üretimde yoğun olarak kullanılan St37-2 ve S460MC malzemeleri de seçilerek, bu malzemelerde sıvayarak delik açma (flowdrill) prosesi uygulandığında ortaya çıkan sonuçlar birbirleriyle mukayese edilmiştir. Ana olarak prosesin uygulanma yöntemi incelenmiş ve sıvama işlemlerinde malzeme çeşidine göre ortaya çıkabilecek problemler analiz edilmiştir. Sıvama işleminden sonra test numunelerine diş açılarak, çatlak kontrolü için çatlak testine alınmıştır. Ardından numunelerin delik dipleri etrafındaki sertlikler incelenmiş ve son olarak tüm test numuneleri çekme test cihazına bağlanarak mukavemet değerleri incelenmiştir. v Farklı malzemeler için uygulanan bu testlerin, farklı kalınlıktaki sonuçlarını da görmek amacıyla 2 mm kalınlığındaki S460MC malzemesine de, aynı testler uygulanmış ve tüm sonuçlar birbirleriyle kıyaslanmıştır. Son olarak, diş açma (flowtapping) işlemi ile M8 kılavuz çekilmiş olan bir deliğe civata bağlantısı yapılarak, yük altında civatayı malzemeden sıyıran kuvvetleri kıyaslamak amacıyla özel tasarlanan numune test cihazına bağlanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tüm yapılan bu testlerin ardından üretimde aktif olarak kullanılan CM22NBK malzemeye alternatif bir malzeme olarak, 2 mm kalınlığında ki S460MC malzemesi önerilmiş, iskelette oluşan ağırlık ve maliyet kazancı ortaya konmuştur. İskelet üzerinde seçilmiş olan ve sıvama yöntemi dışında somun ve lama kaynatılarak elde edilen deliklerin sıvama yöntemiyle elde edilmesi durumunda ortaya çıkan kazanç da ek olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sıvama, delik delme, diş açma
Özet (Çeviri)
There are different methods of tapping on surfaces of materials that have thin wall. One of these methods is flowdrill process. In the facility, especially during the production process of coach busses? front frame, flowdrill is applied to three different areas. It is not % 100 realized on other frames because it is a new production technique in the facility. Flowdrill process is applied only to CM22NBK profiles which have 3 mm thicknesses in production lines. From this point of view, it is required to compare and evaluate the results when flowdrill process is applied to St37-2 and S460MC profiles that are used in the production more often than CM22NBK profiles. Method of flowdrill process is examined essentially and it is analyzed likely problems during bushing operations. After bushing operations, tapping operation is applied to the test samples and bushing formed samples are sent to magnetic particular test. Afterwards, hardness around the flow drill points is examined and then whole test samples are fixed to the tensile test instrument and strength values are analyzed. vii Same tests are applied to S460MC profiles which have 2 mm thicknesses and all test results are compared with each other before coming to a conclusion. Finally, the special sample with inserted bolt into M8 thread is fixed to the tensile test instrument all over again and the force that is teared off the bolt from material is compared with each other. Consequently, after these tests, an alternative material S460MC which have thickness 2 mm is proposed instead of CM22NBK which has a frequent usage in production and calculated weight and cost gains. The other gain that will be calculated according to process changing which were chosen on the frame from welding nut and plate by flowdrill process. Key Words : Flowdrill, flowtapping, form bushing, drilling