Bazı kübik yapıdaki CoZ (Z=Al, Be, Sc, Zr) ikili bileşiklerin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of structural, electronic, elastic and dynamical properties of some binary compounds in cubic structures CoZ (Z=Al, Be, Sc, Zr) within the density functional theory
  1. Tez No: 312707
  2. Yazar: AHMET İYİGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) ve sanki potansiyel metodu kullanılarak ilk prensipler hesaplamaları, B2 yapısındaki CoZ (Z=Al, Be, Sc ve Zr) alaşımlarının yapısal, elektronik, titreşim ve elastik özelliklerini incelemek için uygulandı. CoAl için Genelleştirilmiş Gradyent Yaklaşımı (GGY) ve Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (YYY), CoSc ve CoZr için GGY ve CoBe için YYY uygulandı. Bu alaşımların yapısal ve elektronik özellikleri daha önceki hesaplamalarla oldukça uyumlu bulundu. Elastik sabitleri hesaplamak için iki yaklaşım kullanıldı. Yukarıda bahsedilen ikili alaşımların elastik sabitleri önceki çalışmalarla karşılaştırıldı. Fonon frekanslarını ve fonon durum yoğunluğunu belirlemek için lineer tepki metodu kullanıldı. CoAl (GGY ve YYY), CoBe, CoSc ve CoZr için bölge merkezindeki optik fonon modları sırasıyla 9,68 THz ve 10,30 THz, 16,57 THz, 6,32 THz ve 5,35 THz olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
First principle calculations using density functional theory (DFT) and pseudo-potantial method are performed to investigate the structural, electronic, vibrational and elastic properties of B2 phase CoZ (Z=Al, Be, Sc and Zr) alloys. The GGA and LDA are applied for CoAl, and the GGA is applied for CoSc and CoZr, and the LDA is applied for CoBe. The structural and electronic properties of these alloys and found to be a fair agreement with previous calculations. We used two approaches in order to determine elastic constants. These elastic constants for the above mentioned binary alloys were compared with previous studies. Zone-center optical phonon modes of CoAl (GGA and LDA), CoBe, CoSc and CoZr are calculated to be 9,68 THz, 10,30 THz, 16,57 THz, 6,32 THz and 5,35 THz, respectively.