Serbest imidazo(1,2-a)piridin titreşimlerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical study on vibrations of free imidazo(1,2-a)pyridine
  1. Tez No: 212697
  2. Yazar: SERDAR BADOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada C7H6N2 [imidazo(1,2-a)piridin] genel formülü ile verilen ligandın IR spektrumu kaydedilip bu liganda ait titreşim frekans ve kipleri saptandı. Ligandın titreşim frekansları için işaretleme önerildi. Gausian03 bilgisayar programı yardımıyla ligandın teorik titreşim frekans değerleri elde edildi ve bu değerler deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. MX2L2 [ M = Co, Cu, Zn; X = Cl, Br, I; L = C7H6N2 ] genel formülü ile verilen kompleksler ilk defa elde edildi. Komplekslerin IR spektrumları kaydedilerek titreşim frekans ve kipleri saptandı; C, H, N analizi sonuçları verildi. Bileşiklerin ligand frekanslarında bileşik oluşumu nedeniyle, serbest ligand molekülüne göre kaymalar gözlendi. Bu kaymaların metale bağlı olarak değiştiği ve ligandın iç titreşimleri ile metal-ligand bağı titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenimden kaynaklandığı şeklinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study the IR spectrum of C7H6N2 [imidazo(1,2-a)pyridine] ligand was recorded, its vibrational frequencies and modes were determined. Vibrational assigments were proposed for the ligand. Theoretical vibrational frequencies of the ligand were obtained by the aid of Gaussian03 computer software and then those were compared with the experimental data. Besides, general formula of MX2L2 [ M = Co, Cu, Zn; X = Cl, Br, I; L = C7H6N2 ] compounds have been prepared for the first time. The IR spectra of complexes were reported, and vibrational frequencies were obtained. The result of the C, H, N analysis of the complexes were also given. Frequency shifts caused by the formation of complexes have been interpreted.