Varyansların eşitsizliği durumunda regresyon parametrelerinin test edilmesi üzerine bir çalışma
A study on testing regression parameters under heteroscedasticity
- Tez No: 212713
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalısmada, bilinmeyen ve belki de esit olmayan normal hata varyanslarına sahip bir genel dogrusal model üzerinde hipotez testi yapmak için tek örnege dayalı olarak gelistirilmis ve kısmi olarak regresyon parametrelerinin dogrusal fonksiyonlarının bir alt kümesinin elde edilmesinde kullanılan Wen ve ark.nın (2006) tarafından önerilen yöntem tanıtılmaktadır. Bu yöntem, varyans analizine de uygulanabilir. Önerilen yöntem ve regresyon parametrelerinin tahmin edicileri ikinci bölümde tanıtılmıstır. Üçüncü bölümde regresyon parametrelerinin tamamı ya da bir alt kümesi ile ilgili hipotez testleri, varyans analizine uygulanması ve genel dogrusal hipotezlere uzantısı anlatılmıstır. Dördüncü bölümde ise, ilk olarak simülasyon programı kullanılarak türetilmis veri ile önerilen istatistik F ~ ve bilinen F testi sonuçları tartısılmıs, genel dogrusal hipotezlere iliskin bir örnek verilmis ve son olarak da F ~ ve bilinen F 'in güçleri bir simülasyon çalısması ile karsılastırılmıstır. Anahtar Kelimeler : Regresyon analizi, homojen olmayan varyans, tek örnege dayalı yöntem, hipotez testi, varyans analizi
Özet (Çeviri)
In this study, on a general linear model with unknown and possibly unequal normal error variances, One-sample sampling procedure offered by Wen, Chen and Chen (2006) is described to handle the hypothesis testing on all, partial or a subset of linear functions of regression parameters. The procedure can be applied to analysis of variance under various designs of experiments with unequal variances. The offered procedure and the estimators of regression parameters are desribed in second chapter. In third chapter hypothesis testing on all slope parameters or a subset of regression parameters, its application to analysis of variance and an extension to general linear hypothesis are studied. In fourth chapter, offered test statistic F ~ and usual F test results are compared with data derived from simulation program, an application to general linear hypothesis is given and finally the power of F ~ and the power of usual F are compared with a simulation study. Key Words : Regression analysis, heteroscedasticity, one sample procedure, hypothesis testing, ANOVA