Ankara'daki taksi işletmeciliğinin incelenmesi ve coğrafi bilgi sistemleri destekli optimizasyonu
Research of taxi operating and optimization with geographical information systems in Ankara
- Tez No: 212753
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kent içi ulaşımında, ulaşım türleri arasındaki koordinasyon eksikliği, belirli bir işletme politikasının olmaması ve denetimlerin yapılmaması, ulaşım sorunlarını beraberinde getirmektedir. Özellikle taksilerin diğer ulaşım türlerinden farklı olarak bağımsız çalışmaları, trafikte bir yoğunluk yaratmalarına ve ulaşımı olumsuz etkilemelerine sebebiyet vermektedir. Yeni teknolojik gelişmelere paralel olarak mevcut taksi işletmelerinin incelenmesi, daha verimli ve güvenli çalışmasının sağlanması gerekliliği kaçınılmazdır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojisi kullanılarak bu amaçlar elde edilebilir. CBS teknolojisi, coğrafi varlıklara ait bilgileri elde etme, depolama, işleme, analiz etme ve üretilen bilgilerden yeni sonuçlar elde etmek amacıyla donanım, yazılım ve kullanıcılardan oluşan sisteme denilmektedir. Kent içi taşımacılık problemleri özellikle trafikte rast gele dolaşan taksilerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada taksi ile ilgili ulaşım problemlerine çözüm olarak Ankara örneğinde CBS'den yararlanarak bir taksi çağırma servis modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In urban transportation, lack of coordination among transport modes and absence of an operating policy and enforcements result transportation problems. Especially of taxis which operate independent from other transport modes, cause excess density and negative impacts on traffic. Parallel of new technological improvements, research on actual taxi operations and possibilities of more effiecent and safer systems is inevitable. Using Geographical Information Systems (GIS) technology can provide this. GIS technology is a system that is formed of hardware, software and users to achieve information on geographical beings, its storage, processing, analysis and producing new results from the produced information. Urban city transportation problem especially resulted from taxis that are driving randomly in traffic. In this study as a solution to taxi related to urban transport problems, a model taxi call service has been developed in the case study of Ankara by using GIS.