Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama İstasyonu'nun (Haymana/Ankara) flora ve vejetasyonu
Flora and vegetation of Crop Plants Center Research Institute İkizce Research and Application Station (Haymana/Ankara)
- Tez No: 212755
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'ne ait İkizce Araştırma ve Uygulama İstasyonu'nun flora ve vejetasyonu ortaya konulmuştur. Çalışma alanından toplanan 730 bitki örneğinin teşhisi sonucunda 62 familya, 238 cins, 403 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 47 `si endemiktir. Endemizm oranı %11,66 `dır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementi 101 (% 25,1), Akdeniz elementi 16 (% 3,9), Avrupa-Sibirya elementi 26 (% 6,5) ve diğerleri 260 (% 64,5)' dir. Çalışma alanının vejetasyonu Braun ? Blanquet metoduna göre çalışılmıştır. Alanda değişik vejetasyon sınıflarına ait toplam 7 bitki birliği ve 4 alt birlik tesbit edilmiştir. Bulunan bitki birliklerinin tamamı bilim dünyası için yenidir.
Özet (Çeviri)
In this study, flora and vegetation account of ?Crop Plants Center Research Institute İkizce Research And Application Station? was analyzed. 62 families, 238 genera and 403 species and subspecies taxa were recorded analyzing the collected specimens gathered from the field. 47 taxa are endemic. Percentage of endemism is found to be 11,66%. Distribution of taxa according to phytogeographical regions are: 101 Irano-Turanian (25,1%), 16 Meditteranean (3,9%), 26 Euro-Siberian (6,5%) and the others 260 (64,5%). The vegetation of the research area was studied according to the Braun ? Blanquet method. In this research area, total 7 plant associations and 4 subassociations were determined, in the different vegetation classes. All plant associations are new for science.