Poly(oksimetilen)/politiyofen kompozitlerinin elektroreolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of electrorheological properties of poly(oxymethylene)/polythiophene composites
  1. Tez No: 212756
  2. Yazar: MEHTAP EYRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Politiyofen (PT) ve farklı bileşimlere sahippoli(oksimetilen)/politiyofen (POM/PT) kompozitlerin elektroreolojik (ER)özellikleri incelendi. Dinamik ışık saçılımı (DLS) yöntemi ile tanecikbüyüklükleri tespit edildi. Bu kompozitlerin iletkenlik değerleri ölçüldü vedielektrik özellikleri belirlendi. PT ve POM/PT kompozitlerin silikon yağı (SO)içerisinde çeşitli derişimlerde (c = %5?25 m/m) süspansiyonları hazırlandı veçökelme kararlılıkları tespit edildi. Bu süspansiyonların dc elektrik alan kuvvetialtında akış süreleri ölçüldü. Süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine tanecikderişimi, tanecik boyutu, kompozit bileşimi, kayma hızı, elektrik alan kuvveti,frekans ve sıcaklığın etkileri araştırıldı. Ayrıca kompozit malzemelerinoluşturduğu süspansiyonlara sürünme testleri uygulandı ve tersinir viskoelastikdeformasyon gösterdiği tespit edildi. Kompozitler için en uygun çalışmakoşulları c = %15 lik derişim, ?& = 0,2 s-1 kayma hızı, T = 250C sıcaklık vekompozit bileşimi olarak da %88 PT içeren K6 nolu POM/PT kompozitibelirlendi.Anahtar Kelimeler : Poli(oksimetilen) politiyofen, polimer kompozitler,elektroreolojik akışkanlar.
Özet (Çeviri)
In this study, electrorheological (ER) properties of polythiophene (PT) andpoly(oxymethylene)/polythiophene (POM/PT), conducting composites havingdifferent compositions were investigated. The particle sizes of the compositeswere determined by dynamic light scattering method. Conductivities of thesecomposites were mesaured and dielectric properties were determined.Suspensions of PT and POM/PT composites were prepared in a silicone oil (SO),at various of concentrations (c = 5?25%, m/m) and their sedimentationstabilities were determined. Then the effects of dispersed particle concentration,particle size, shear rate, electric field strength, frequency and temperature ontoER activities of suspensions were investigated. The flow times of thesesuspensions at various dc electric field strengths were measured. Further, creeptests were applied to the composite suspensions and reversible viscoelasticdeformations observed. The most suitable working conditions for thecomposites were determined to be c = 15% concentration, ?& = 0,2 s-1 shearrate, T = 250C temperature and as composite composition K6 (containing 88%PT) POM/PT.Key Words : Poly(oxymethylene)/polythiophene, polymer composites,electrorheological fluids.