Anahtarlanan kondansatörlü yumuşak anahtarlamalı yarı köprü da-da dönüştürücü
Soft switched half-bridge dc-dc converter with switched capacitor snubber
  1. Tez No: 212760
  2. Yazar: FATİH EVRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anahtarlamalı bir bastırıcı kondansatör yardımıyla yumuşak anahtarlama özelliğine sahip yarı köprü bir da/da dönüştürücünün analizi, tasarımı ve uygulaması gerçekleştirildi. Bu topoloji, güç anahtarların ve bastırıcı olarak kullanılan kondansatörlerin orta uçları arasına birbirlerine ters olarak yerleştirilen iki yardımcı anahtar kullanır. Bu yardımcı anahtarlar aşırı akım taşımazlar ve bu sebeple onların yüksek güçte olması gerekmez. Simülasyon ve deneysel sonuçlar kullandığımız yumuşak anahtarlamalı dönüştürücünün sert anahtarlamalı dönüştürücüden daha verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis, design and implementation of a half-bridge dc-dc converter capable of soft-switching by the aid of a switched capacitor snubber is presented. The topology uses two reverse voltage blocking auxiliary switches placed between the center of the main leg and the center of the snubber capacitor leg. The auxiliary devices do not carry excessive currents and therefore do not have high ratings. Simulation and experimental results indicate that the soft switching converter is more efficient than the hard-switching one.