Mobil elektronik imza
Mobile electronic signature
  1. Tez No: 212765
  2. Yazar: MURAD A. MOHAMMED AMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, mobil elektronik imza (me-imza) altyapıları, standartları ve me-imzadaki riskler detaylı olarak incelenmiş, güvenli imza oluşturma cihazlarının sağladığı güvenlik ile oluşabilecek muhtemel güvenlik açıkları araştırılmıştır. Dünya ülkelerinde uygulanan me-imza altyapıları ile önerilen me-imza modelleri karşılaştırılmıştır. Ülkelerin me-imza altyapıları özellikle bu konuda atılan adımlar, söz konusu ülkelerin gelecek için meimza konusunda hedeflerine de bu çalışmada ayrıca yer verilmiştir. Mobil elektronik ortamlara yapılan saldırılar ile bu ortamlarda oluşabilecek açıklar, oluşan tehditler ayrıca bu tez kapsamında detaylı olarak incelenmiş ve alınabilecek önlemler sunulmuştur. Sonuç olarak, me-imza ve altyapısının ülkelerin gelişmesine ve işlemleri daha kolay ve güvenli yapılabilmelerine büyük katkılar sağlayacağı, yüksek seviyede bir mobil ortam güvenliği için uluslararası standartlara ve ilgili kanunların uygulanmasına, bu tez kapsamında sunulan ülke modellerinin değerlendirilmesi ve EAL4+ seviyesinde güvenlik sağlayan bir SIM kartı kullanılmasına gerek vardır. Anahtar Kelimeler : Açık Anahtar Altyapısı, Mobil Elektronik İmza, Güvenli İmza Oluşturma Cihazları, Modeller, Mobil Ortamlar, Güvenlik Açıkları
Özet (Çeviri)
In this study, the infrastructures, standards and risks on mobile electronic signature (me-sign) have been examined in detail. Security provided by the secure signature creation devices and possible security vulnerabilities have been researched. The me-sign infrastructures, and recommended me-sign models, have been compared. The me-sign infrastructures of countries, especially the steps that are taken on this issue, the targets of the countries for me-sign have also been considered. The attacks to me-sign and mobile electronic medias and the vulnerabilities and the risks encountered have been presented. As a result, me-sign and its infrastructure would be beneficial for the countries protecting information and electronic media. This will contribute to make the procedures easier and safer, allow for implementation of the laws related to the international standards for the high-level security of the mobile media, and will be beneficial to use a SIM card at EAL4+ level within the country models, presents under this thesis. Key Words : PKI, me-sign, SSCD, Models, Mobile Platform, Security Vulnerability