Döküm ortamında kalıp kumu toplam ısı transfer katsayısının deneysel ve matematiksel analizi
Experimental and mathematical analysis of total heat transfer coefficient of mould sand in casting conditions
  1. Tez No: 212804
  2. Yazar: SADETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Döküm endüstrisinde yüksek kalite ve minimum maliyette parça üretebilmek için optimum besleyici ve yolluk tasarımları, soğutucu yer ve büyüklükleri döküm modelleme programları kullanılarak yapılmaktadır. Döküm hatalarının büyük çoğunluğu dökümden hemen sonraki ilk katılaşma ve büzülmede ortaya çıkmaktadır. Katılaşma ve soğuma mekanizmaları da kalıp malzemesinin ısı transfer özelliklerine bağlıdır. Kuma ait olarak kararlı hal ortamında tespit edilen ısı transfer katsayısı, döküm ortamındaki aşırı dinamik şartlardaki katsayıdan çok farklıdır. Bu sebeple bu çalışmada, döküm ortamındaki dinamik şartlarda kalıp kumunun ısı transfer katsayısı belirlenmeye çalışılmıştır. Hazırlanan matematik modelleme ve deneyle elde edilen değerler karşılaştırılarak toplam ısı transfer katsayısı elde edilmiştir. Yapılan tüm deneylerde en etkili faktörün su olduğu görülerek ayrıca nem oranına bağlı bir ısı transfer katsayısı daha yüksek korelasyon katsayısı ile elde edilmiştir. Dinamik şartlarda elde edilen katsayının gerçek döküm ortamına uygunluğu sebebiyle döküm modellemelerinde nem oranına bağlı olarak elde edilen katsayılar daha hatasız döküm elde edilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In casting indusrty chilling places and sizes, optimum feeder and gating designs are made by using imaginary modelling programs in order to produce parts with high quality and least cost. Most of the casting defects occur just after the first solidification and shrinkage. Solidification and cooling mechanisms depend on the heat transfer properties of the moulding materials. The heat transfer coefficient of wet mould sand determined in steady state is very different from that of highly dynamic conditions of realistic casting. For this reason, in this thesis it is studied to determine dynamic heat transfer coefficient of moulding sand in casting conditions. Total heat transfer coefficient has been gained by comparing the values obtained by mathematical modelling and experimental results. In all experiments it's seen that the most effective factor is the ratio of water and the heat transfer coefficient with higher degree of correlation number with respect to water ratio is obtained. The coefficients obtained depending on humidity ratio used in casting modellings, will be helpful to produce faultless parts due to the coherence of the coefficient obtained in dynamic circumstances to the casting media.