Bazı sülfonamit türevleri ve komplekslerinin sentezi, antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi, yapı-aktivite ilişkilerinin (SAR) değerlendirilmesi
Synthesis of some sulfonamide derivatives and their complexes, examination of antimicrobial activities, evaluation of structre-activity relationship (SAR)
- Tez No: 212803
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, CH3-SO2-N(CH3)-NH2 msmh(1) ile C2H5-SO2-N(CH3)-NH2 esmh(2) sülfonil hidrazitleri, bunların salisilaldehit ve naftaldehitle sentezlenen dört yeni sülfonilhidrazonları, Hsalmsmh(3), Hsalesmh(4), Hnafmsmh(5), Hnafesmh(6) ve kapalı formülleri CH3-(CH2)m-SO2-NH-(CH2)n-NH-SO2-(CH2)m-CH3 (burada n=2, 3, 4,5 ve m= 2,3)olan simetrik sülfonamitler(7-12) elde elde edilmiş ve yapıları element analizi, LCMS, NMR, IR yöntemleri ile aydınlatılmıştır. (6) nolu bileşiğin yapısı tek kristal X-ışını analizi ile belirlenmiştir.Msmh bileşiğinin gaz fazındaki konformasyon analizi DFT/B3LYP/ 6-311G(d) yöntemi ile yapılmış ve 4 enantiomer çifti elde edilmiştir. Ayrıca, NMR kimyasal kayma değerleri GIAO-DFT/B3LYP/6-311 ++G(2d,2p) yöntemi ile gaz fazı ve sulu fazla hesaplanmıştır.NiL2(13-16) ve CuL2(17-20) (L= salmsmh, salesmh, nafmsmh, nafesmh) kompleksleri sentezlenmiş yapıları, element analizi, LCMS, FTIR, iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümleri ile aydınlatılmıştır.Organik bileşiklerin in vitro antimikrobiyal aktiviteleri, Staphylococcus aureus ATCC 25953, Bacillus cereus RSKK 863, Listeria monocytogenes ATCC Li6 (klinik isolat),Escherichia coli ATCC 11230, Salmonella enterititis ATCC 40376, Pseudomonos aeruginosa ATCC 28753 bakterileri ile Candida albicans (klinik isolat) mayasına karşı disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri ile belirlenmiştir. Bileşikler Gram-negatif bakterilere karşı daha yüksek, Gram-pozitif bakterilere karşı daha düşük ve sülfonil hidrazit > sülfonamit > sülfonilhidrazon sırasında geniş spektrumlu aktivite göstermiştir.Simetrik sülfonamitlerin SAR (yapı-aktivite ilişkisi), LUMO, logP, MW, MV, MR, SA, DHolş, DHhid, W, Sz, WP, HI gibi on üç parametre kullanılarak incelenmiştir. logP, Wiener (W) ve Szeged (Sz) indisleri gibi topolojik parametrelerle iyi korelasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CH3-SO2-N(CH3)-NH2 msmh(1) and C2H5-SO2-N(CH3)-NH2 esmh(2) sulfonyl hydrazides, their four new sulfonylhydrazone with salicylaldehyde and 2-hydroxy-1-naphthaldehyde, Hsalmsmh(3), Hsalesmh(4), Hnafmsmh(5), Hnafesmh(6), and symmetric sulfonamides(7-12) with general formula CH3-(CH2)m-SO2-NH-(CH2)n-NH-SO2-(CH2)m-CH3 ( where n = 2, 3, 4, 5 and m= 2,3) were obtained and their structures were investigated by elemental analysis, LCMS, NMR, IR techniques. Structure of (6) was examined by single crystal X-ray analysis.Conformational analysis of msmh(1) in gas phase was performed with DFT/B3LYP/ 6-311G(d) method and four enantimer pairs were obtained. In addition, NMR chemical shifting value were calculated with GIAO-DFT/B3LYP/6-311 ++G(2d,2p) method in gas and aqua phases.NiL2(13-16) and CuL2(17-20) (L= salmsmh, salesmh, nafmsmh, nafesmh) complexes were synthezised and their structure were characterized by LCMS, FTIR, conductivity and magnetic susceptibiliy techniques.Antimicrobial activity of organic compounds were evaluated in vitro against Staphylococcus aureus ATCC 25953, Bacillus cereus RSKK 863, Listeria monocytogenes ATCC Li6 (clinic isolate), Escherichia coli ATCC 11230, Salmonella enterititis ATCC 40376, Pseudomonos aeruginosa ATCC 27853 bacteria and Candida albicans (clinic isolate) yeast by paper disc diffusion and microdilution methods. Compounds exhibit a broad spectrum of activity highly against Gram-negative bacteria and less active Gram-positive bacteria in the order sulfonyl hydrazides> sulfonamides> sulfonylhydrazone.SAR (Structure Activity Relationship) was performed for six symmetric sulfonamides using twelve parameters as LUMO, logP, MW, MV, MR, SA, DHolş, DHhid, W, Sz, WP, HI. Good correlations were obtained logP and topological indices like distance-based Wiener (W) and Szeged (Sz) indices.