PLC kontrollu reaktif güç kompanzasyonu
Reactive power compensation with PLC control
- Tez No: 212805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada reaktif gücün ne olduğu, niçin gerektiği, zararları, ve nasıl kompanze edileceği anlatılmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Reaktif gücün tanımı ve bazı kompanzasyon türlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde reaktif gücün etkilediği gerilim seviyeleri ve gerilim ayarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle gündeme gelen Statik Var Kompanzasyon (SVS) söz edilmiştir. Dördüncü bölümde kompanzasyon hesabı, son olarak beşinci bölümde ise güç sistemine ve Reaktif Güce etki eden Harmoniklerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study contains definition of reactive power, why necessity, its damages and how it can be compensation. This project contains 5 sections. In the first part definition of the reactive power and some kind of compensations exists. The second part contains reactive power that affects voltage levels and adjustment of voltage. The third part contains STATİC VAR COMPENSATİON (SVC) that is launched with the development of new technology the next part contains compansation calculation. Finally the fifth part contains harmonics that affects power systems and reactive power.