Yapay sinir ağları kullanılarak kesme kalıplarındaki çapak ve kesme düzlüğünün tahmini
Prediction of the smooth-shared and burr height using neural network in the blanking process
  1. Tez No: 212855
  2. Yazar: MEHMET OZAN TRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kesme islemlerinden dolayı sac metal ürünlerin kesilen yüzeylerinde kesme düzlüğü, yuvarlanma, kopma ve çapak bölgeleri olusmaktadır. Olusan bu bölgelerin mesafesi, kullanılan malzemeye, sac kalınlığına, kesme bosluğuna ve zımbanın keskinliğine göre değismektedir. Bu faktörlerden en büyük etkiyi seçilecek olan kesme bosluğu yapmaktadır. Bu çalısmada farklı sertlik değerlerine sahip dört adet malzeme, kesme kalıbında farklı kesme bosluğu değerlerinde kesilerek numuneler alınmıstır. Bu numunelerin yuvarlanma değerleri, kesme düzlüğü değeri, kopma derinliği ve çapak yüksekliği ölçülerek veriler hazırlanmıstır. Bu deneysel veriler yapay sinir ağları kullanılarak eğitilmis ve deney yapılmayan malzeme ve kalınlık değerleri için ideal kesme bosluğu değerleri tahmin edilmistir. Hata oranı 9x10-5 olarak alınmıs ve eğitim sonrasındaki test performansı iyi sonuçlar vermistir. Deneysel veriler ve tahmin verileri sac metal kalıpçılığında kullanılmak üzere tablolara dönüstürülmüstür. Anahtar Kelimeler : Kesme bosluğu, Kesme düzlüğü, Kopma, Çapak, Yapay sinir ağları, Tahmin
Özet (Çeviri)
During the sheet metal, burr, cutting smoothness, the rolling and the rupture sections are formed on the cutting plane. The sizes of these sections are defended on the material type, the sheet metal thickness, the clearance and the sharpness of the punch. The most important parameter is the cutting clearance. In this study, the samples are taken from four materials with different hardness by using alternative clearance values. Rolling values, cutting smoothness, rupture depth, and the height of the burrs are measured on the samples. Experimental data are used for improvement of the virtual nevro mesh system and ideal cutting clearances are predicted for different thickness and materials. The error is calculated as 9x10-5 and the test performance gives satisfactory results after the improvements on the mesh. The experimental results and the predicted values are tabulated to use in the die making industry. Key Words : Clearance, smooth-sheared, fracture , Burr, Neural Network, Prediction