Elektromanyetik kirlilik
Electromagnetic pollution
- Tez No: 212856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle kullanımı artan cihazların, radyo ve televizyon vericilerin, radarların, telsizlerin, mikrodalga fırınların, tıbbi cihazların, cep telefonların ve daha birçoklarının sayesinde, yaşayan hemen herkes sürekli olarak elektromanyetik alan ve dalgalara maruz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında özellikle Ankara ilinde radyo ve TV vericileri ile baz istasyonlarının bulunduğu bölgelerde 100 kHz - 3 GHz frekans bölgesinde çalışan EMR 300 cihazıyla ölçümler yapılmış ve Ankara ili üzerinde oluşan ortam hakkında bilgi sahibi olunulmuştur. Ölçümler sonucunda radyo ve TV vericilerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde elektromanyetik alan değerleri normal yaşam alanlarında ölçülen değerlerden yüksek çıkmıştır. Fakat bu alanlarda yaşayan birçok kişinin olması, nasıl bir ortamda yaşadıkları bilgisine sahip olup olmadıkları sorusunu akla getirmektedir. Çevremizdeki elektromanyetik kirlilik hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olan bir program da teze eklenmiştir. Tezimde elektromanyetik alanlara karşı korunma yolları ve alınacak önlemlerden de bahsedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektromanyetik Kirlilik
Özet (Çeviri)
Today, everybody is under the constant exposure of electromagnetic fields and waves, due to the wide range usage of equipments, radio and television transmitters, radars, radios, microwave ovens, medical equipments, cellular phones and many more...Within the framework of this thesis, the measurements were made with an EMR 300 device, that operates within the 100 kHz-3 GHz frequency region, especially in the regions of Ankara, where there is an intense presence of radio and television transmitters and base stations.By this way, it was possible to collect information about the atmosphere over Ankara. As a result of the measurements, in the regions where there is an intense presence of radio and TV transmitters, the electromagnetic field values are much higher than those measured in normal living areas.However, since those regions are highly accomodated areas, it is necessary to ask if they have any knowledge about the environment that they live in. The program which informs us about the elctromagnetic pollution in our environment, is also enclosed within this thesis. What is more, my thesis also covers the ways of protection and precautions against electromagnetic fields. Key Words : Electromagnetic Pollution