Kablosuz haberleşmede kod bölmeli çoklu erişim
Code division multiple access in wireless communication
  1. Tez No: 212860
  2. Yazar: NİHAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
FDMA (Frequency Division Multiple Access), kullanıcılara farklı frekans dilimleri tahsis ederek ayırmaktadır. TDMA (Time Division Multiple Access) ise, kullanıcılara farklı zaman dilimleri tahsis eder. Diger taraftan CDMA (Code Division Multiple Access) sistemi, tüm kullanıcılara bütün frekans bandını tahsis eder ve kullanıcıları, benzersiz PN (Pseudo Noise) dizileri kullanarak isaretlerini modüle etmek kaydıyla ayırır; kodlar arasında artık bosluklar bulunmadıgından, kapasite digerlerine göre daha fazla olmaktadır. Buna ilaveten CDMA, yayılmıs spektrum teknigini kullanan çoklu erisim teknolojisi oldugundan genis bantlıdır; bundan dolayı da darbantlı sistemlerin bazı yetersizlikleri giderilmistir. Bu çalısmada mobil haberlesme sistemlerinin gelisimi incelenmis ve bir CDMA tekniginin performansları degerlendirilmistir. Anahtar Kelimeler : UMTS, CDMA
Özet (Çeviri)
FDMA (Frequency Division Multiple Access), seperates the frequency intervals by allocating different frequency intervals to the users. But TDMA (Time Division Multiple Access), allocates different time-intervals to the users. On the other hand CDMA (Code Division Multiple Access) system allocates total frequency band to the all users. It also seperates the users by using the PN (Pseudo Noise) series with the condition of modulating the signs of PN series. Since there is no space between codes, capasity becomes greater than the others. In addition to this, CDMA is a wide band system too, since it is a multi-access technology using spreaded-spectrum technic. Because of this some disadvantages of narrow band systems could be eliminated. In this study, The development of mobile communication system researched and performances of a CDMA technic is evaluated. Key Words : UMTS, CDMA