Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeden yapılmış dönen,içi boş bir diskin gerilme ve deplasman dağılımının belirlenmesi
Stress and displacement analysis of a rotating FGM annular disk
  1. Tez No: 212861
  2. Yazar: ALPEREN KÖSEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada kalınlıgı sabit ve malzeme özellikleri yarıçapın fonksiyonu olarak degisen, sabit bir sıcaklık degeri etkisinde, simetri ekseni etrafında w açısal hızıyla dönen içi bos disk için elastik gerilme analizi yapılarak malzeme özelliklerinin gerilme, sekil degistirme ve yer degistirme dagılımına etkisi incelenmistir. Çalısmada elastisite modülü 1 E E0 (r / b)b = , malzeme yogunlugu 2 0 (r / b)b r = r , ısıl genlesme katsayısı 3 0 (r / b)b a =a seklinde, yarıçapın fonksiyonu olarak alınmıstır. Uygunluk denklemi, denge denklemi, kinematik bagıntılar, Hooke kanunu kullanılarak elde edilen gerilme, sekil degistirme ve radyal deplasmanlar boyutsuz hale getirildikten sonra, b degerlerinin akmanın basladıgı kritik açısal hız üzerine etkisi elde edilmistir. Ayrıca farklı b degerlerinin gerilme, gerinim ve radyal deplasman dagılımlarına olan etkisi de incelenmistir. Anahtar Kelimeler : Fonksiyonel derecelendirilmis malzemeler, dönen diskler
Özet (Çeviri)
In this study, a rotating annular disk with angular velocity w under constant temperature, having a constant thickness and material properties which vary along the radial coordinate is considered. The effects of the material properties on the distribution of the stress, strain components and radial displacement are investigated. In this study, elasticity modulus, density and linear coefficient of thermal conductivity of the disk?s material are assumed as functions of the radial coordinate 1 0 E = E r b , 2 0 b r = r r , 3 0 b a =a r respectively. After compatibility equation, equation of motion, deformation and radial displacement are stated in dimensionless form. Effect of b varies on stress, strain and radial displacement are also investigated. Key Words : Functionally Graded Materials , Rotating Disks