Saruhanlı (Manisa) Belediyesi imar planına esas alanların sıvılaşma potansiyelinin irdelenmesi
Investigation of liquefaction potential of Saruhanlı (Manisa) Municipality sites
  1. Tez No: 212910
  2. Yazar: MURAT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Zeminlerde ortaya çıkan sıvılaşma olayı, Dünyada 1964 Niigata ve Alaska depremleri, 1995 Kobe depremi ile Ülkemizde ise 1998 Ceyhan depremi ve 1999 Marmara depremlerinden sonra büyük önem kazanmıştır. Bu depremlerden sonra meydana gelen hasarların çoğunun zeminde meydana gelen sıvılaşmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de birinci derece deprem bölgesinde yer alan Manisa ili, Saruhanlı ilçesi imar planına esas alanlarında, senaryo bir deprem sonucundaki sıvılaşma potansiyelinin irdelenmesidir. İnceleme alanında Konik Penetrasyon Testi (CPT) verileri ile sıvılaşma analizi yapılmış, sıvılaşma şiddeti indeksine göre sıvılaşma potansiyeli haritaları hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalarda Saruhanlı ilçesi yerleşim alanlarındaki ince taneli güncel alüvyonda özellikle yüzeye yakın kesimlerde sıvılaşma olabileceği sonucuna varılmış ve alınabilecek önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The liquefaction phenomena that occur in soils, after 1964 Niigata and Alaska earthquake, 1995 Kobe earthquake in the world with 1998 Ceyhan and 1999 Marmara earthquake in our country, got great importance. The damages that occured after these earthquakes is considered as the reason of liquefactions that occur in soils. The aim of this study is to examine the liquefaction potential of Saruhanlı town which located in the Turkey. For zoning plan. In the investigated area, liquefaction maps was examinated using the Conic Penetration Test (CPT) results, liquefaction were plotted according to liquefaction intensity index. According to the results the liquefaction may occur on fine-grained alluvium in the settlement areas of Saruhanlı town, especially regions that close to surface and explained some measures will be taken.