Kentin dönüşüm sürecinde Arjantin Caddesi ve çevresinde konutların tüketimi
In the transformation process of the city consumption of the residences on Arjantin Avenue and its surrondings
  1. Tez No: 212938
  2. Yazar: SERDAR GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada kentte konut çevresinin geçirdiği dönüşüm süreci irdelenmiş, kentsel ölçekteki yansımalarına değinilinmiştir. İlk olarak Batı'da ortaya çıkan bu sürecin Türkiye üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tüm bu incelemeler Batı dünyası ve Türkiye'de önemli değişimlerin yaşandığı dönemler göz önünde bulundurularak, kronolojik olarak ele alınmıştır. Ankara'da GOP semtinde bulunan Arjantin Caddesi, elli yıla yakın bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türkiye'de yaşanan sosyal, siyasi ve ekonomik gelişmelere paralel olarak değişmiş ve dönüşmüştür. 50'li yıllarda 14 Mayıs müstakil milletvekili konutlarının inşası ile başlayan oluşum 70'li yıllarda apartmanlara dönüşmüş, hizmet ve iş sektörünün bu bölgeye yerleşmesiyle farklı bir kentsel yapıya kavuşmuştur. Daha sonra 90'lı yıllarda da lüks tüketim ürünleri ve boş zaman aktivitelerinin buraya yerleşmesiyle popüler kültürün bir gösterge mekanı haline gelmiştir. Bu değişimler; mekansal, işlevsel ve sosyal boyutlarıyla mekanın tüketimi kavramı çerçevesinde ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research the transformation process of a residencial area and its reflections on urban scale are investigated. The effects of that process, which firstly occured in West, have some consequences in Turkey. All these analysises are undertaken in chronological orders that are considered as the consequential changing periods for both the Western World and Turkey. Although Arjantin Avenue in Ankara has a history of approximately fifty years, its evolution has been highly influenced by the economical, political and social developments of Turkish Republic. The settlement formation, that occurs in the beginning of 50?s with the establishing of the parlementers housing, was replaced with the apartment buildings in 70?s with attracting the bussiness and service sector in this area. With the years of 90?s, that environment was turned into a demonstaration place of populer culture in the city through the settlement of luxery consumption products and leisure time activities here. In the thesis, all these transformation process is explicated within the framework of spatial, functional and social developments within the context of consumption of space.