Bi-2223 süperiletkenlere Li katkisi
Li substitution in Bi-2223 superconductors
- Tez No: 213131
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KOCABAŞ, Y.DOÇ.DR. YUSUF SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalısmada Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3-xLixOy yüksek sıcaklık süperiletken bilesigine Li katkısının etkileri incelenmistir. Örnekler bakır (Cu) yerine degisen oranlarda lityum (Li) (x= 0,00-0,20) katkısı yapılarak katı hal tepkime yöntemi ile hazırlanmıstır. BPSCCO süperiletken bilesigine Li eklemenin etkisi, direnç-sıcaklık, manyetik süseptibilite sıcaklık, yogunluk ölçümleri yapılarak incelendi. Elektriksel direnç ölçümleri standart dört-nokta uç metodu ile yapılmıstır. Bu ölçümler sonucunda katkı maddesinin örneklerin süperiletkenlige geçis sıcaklıkları üzerindeki etkileri belirlendi. Manyetik süseptibilite ölçümü karsılıklı indüktans yöntemi ile yapıldı. Diyamanyetik geçisler süseptibilite ölçümlerinden belirlendi. Bu ölçümlerden baska örneklerin içerdigi süperiletken ve safsızlık fazları, x-ısını toz kırınım desenleri (XRD) ile saptandı. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla da örneklerin tanecik boyutları incelendi. Elde ettigimiz sonuçlardan tüm katkılı örneklerin 89-98 K aralıgında kritik sıcaklıga sahip oldugunu ve lityum katkılı örneklerin Bi-2223 fazı hacim kesrinin katkısız örnekten daha yüksek oldugunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Li doping on the the properties of high temperature superconductor Bi1.7Pb0.3Sr2Ca2Cu3-xLixOy was investigated. The samples were prepared by substituting Li (x= 0.00-0.20) for Cu with changing ratios by solid state reaction method. The effect of Li doping on the BPSCCO superconductor composite was examined by resistancetemperature, magnetic susceptibility-temperature and density measurements. The electrical resistance measurements were made by standard four-probe method. The effects of doping material on the superconducting transition temperature of samples were determined with these measurements. The magnetic susceptibility measurement was made by mutual inductance method. Diamagnetic transitions were determined by susceptibility measurements. Moreover, superconducting and impurity phases which the samples involve were determined by X-Ray diffraction patterns (XRD). The microstructure of the samples was analyzed with the help of scanning electron microscope (SEM). We observed from the results that all the doped samples had a critical temperature in the range of 89-98 K and Bi-2223 phase ratio is higher in lithium doped samples in respect of the un-doped sample.