Hidrojen yakma sistemi dizaynı yakıt hücresi dizayn ve hesapları
Design of a hyrogen oksidation system design and calculations of fuel cell
  1. Tez No: 213341
  2. Yazar: ALEN MURAT KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tezi dünya'da enerji sorunun çözümünde önemli rol oynayan alternatif enerjikaynaklarından hidrojen enerjisini tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlar.Bu tezde hidrojenin kimyasal yöntemlerle oksitlenmesi sonucunda elde edilen elektrikenerjisine dönüşmesi prensibiyle çalışan yakıt hücreleri anlatılmış ve bu doğrultuda yakıthücresi içinde enerji ve momentum denklemlerinden yararlanarak oluşan sıcaklık değişimi vebasınç kaybı hesaplanmıştır. Burada oluşan denklemler MATLAB de farklı debi ve basınçlariçin hesaplanmış, dizayn ve imal edilen yakıt pili ile deneyler yapılmış ve sonuçlarkarşılaştırılmıştır. Yakıt pilinin testleri için bir test düzeneği kurulmuş ve bu düzenekte testleryapılmıştır.Yapılan hesaplar kanal içindeki termodinamik ve ısıl dengelere göre yapılmıştır. Her katmaniçerisinde enerji, momentum, ve kütle korunumu denklemleri yazılarak sistem içindekisıcaklıklara ulaşılmış ve bu sayede sistemin verimi hesaplanmıştır.Özel bir dizayn yapılarak yakıt pili imal edilmiş bu imalat sırasında üst sıkma kısımlarıdöküm yöntemiyle imal edilmiş yakıt pilinin iki yanında kapatma görevi gören parçalar(endplate) saç malzeme alınıp frezede işlenerek hazırlanmıştır. Alt sıkma parçaları ise lamaalınarak frezede işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to introduce fuel cells which are is an alternative energy resources which arethe solution for the energy problem.This paper explains the working of the fuel cell which is based on the oxidation of thehydrojen to produce electric, by using the energy and momentum equitions the temperaturedistribution and pressure drops in backing layers were calculated. MATBAL was used inorder to calculate the equitions and the results with the change of flowrate and the inletpressures. The specially designed fuel cell was produced and experiments have done tocompare the calculated efficiency and the real efficiency. A test system was installed and testswere made.Calculations were made according to the thermodynamic equations. Energy, momentum andmass transfer equitions were writen in every layer and then temperature distribution and theefficiencies were found.The produced fuel cell was specially designed. The upper clamps made by casting and theendplates and lower clamps were treated in milling cutter.