Kurum kafeteryalarında tabaklardaki yenebilen artıklar
- Tez No: 21343
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma Konya ili belediye sınırları içinde toplu beslenme yapan kurum kafeteryalarında tabaklardaki yenebilen artıklar ve bu artıklardan doğan ekonomik zararı ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Mutfak ve kafeteryaların, genel özellikleri, konumu, genişliği, ve servis alanlarının planlanması araştırmacı tarafından gözlemlenerek saptanmış olup, bu özellikleri daha iyi vurgulayabilmek için mutfak ve yemek servis odalarının fotoğrafları çekilmiş (Şekil 1-8) ve krokileri çizilmiştir. (Ek 5-6) Tabak artıklarını saptayabilmek için Et, Balık (A) kurumu kafeteryasında yemek yiyen 300 kişiden rastgele seçilen 50 işçi ve Ziraat Bankası (B) kurum kafeteryasından da yemek yiyen 300 kişiden rastgele seçilen 25 kadın ve 25 erkek olmak üzere 50 memurun tabak artıklarının miktarları belirlenmiştir. Veriler 8-16 Ocak tarihleri arasında toplanmıştır. A ve B kurumlarında öğle yemeklerindeki yenebilen tabak artıkları her denek için boş gün ayrı, ayrı ve her yemek teker teker tanıtılarak geliştirilmiş forumlara yazılmıştır. (Ek 1) -59-.60- Ayrıca yemeklerin parasal değerleri hesaplanmış ve artıkların maliyeti saptanmıştır. Buna göre A kurum kafeteryasında kişi başına düşen tabak artık miktarı 50.74 gram olup, yine kişi başına düşen parasal değer 172.52 TL. dir. B kurum kafeteryasında kişi başına düşen tabak artık miktarı 6.67 gramdır. Buna bağlı parasal değer 40.14 TL. olarak bulunmuştur. (Tablo 15) Ayrıca B kurum kafeteryasında cinsiyete göre yapılan değerlendirmede ise kadın deneklerde tabak artığı erkek deneklere göre daha fazla bulunmuştur. (Tablo 11-14) Bu çalışmada A kurum kafeteryasında bir günlük ortalama tabak artık miktarı 15.222 kg. olup 20 günlük ekonomik kayıp 1,035,120 TL. dir. D kurum kafeteryasında ise bir günlük ortalama tabak artığı miktarı 2001 kg. olup 20 günlük parasal kayıp 240,840 TL. dir. Durumdan da izlendiği gibi A kurum kafeteryasında tabak artıkları ve parasal kayıp sosyo ekonomik ve eğitim düzeyleri daha yüksek olanların yemek yediği B kurum kafeteryasına göre fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made for the aims of preventing loss of food and money in the cafeteria of institution which they ate their meal together muniapality of Konya. In addition it was pointed out by learning the level of education which the persons of eating from the kitchen of the cafeteries of institutions A and B. Waste of plates for each person is 50.74 gr. and loss of money is 172.52.- TL. for institutions A. Waste of plates for each person is 6.67 gr. and loss of money is 40.136 TL for institutions B. So it is pointed out the waste of plates in the institutions of ET, Balık for one day 15.222 kg. and their costs are 7,035,120 TL. It is pointed out waste of plates in the cafeteries of the bank T.C. Ziraat for one day is 2001 kg. and their costs are 240,840 TL for 20 days. It was understood the waste of plates in the cafeteries of institution of Et, Balık was more than the waste of waste plates in the cafeteries of the bank T.C. Ziraat by means of that compare. -61-