Fosforlu insektisidlerin kalıntılarının belirlenmesi için basit bir yöntem geliştirilmesi
Development of a simple method for the detection of residues of phosphorus insecticides
- Tez No: 213554
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, meyve ve sebzelerdeki fosforlu pestisid olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için hazır pestisidler kullanılarak uygun bir tanıma yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle standart fosfat çözeltileri ve amonyum molibdat kullanılmış, oluşturulan fosfomolibdatı indirgeyerek molibden mavisi elde edilmiştir. Literatürdeki klasik olarak kullanılan indirgenlerin dışında bir indirgen olan m-fenilendiamin denenmiş ve çalışmanın ilk bölümünde bu indirgen ile fosfat tayini yöntemi geliştirilmiştir. İndirgeme işleme için uygun pH 1-1,5; molibden mavisinin oluşumu için uygun pH 5-6 olarak saptanmıştır. Oluşturulan molibden mavisi 705-710 nm'de absorbans verir ve fosfor cinsinden molar absorptivite katsayısı 2,95x10-3 L/mol×cm olarak saptanmıştır.Çalışmanın ikinci kısmında ise geliştirilen yöntem, dimetoat ve metil paration adlı iki fosforlu pestisidin tayini için uygulanmıştır. Pestisidler amonyum molibdat ile reaksiyon öncesinde bazik ortamda hidrojen peroksit ile bozundurularak fosfata dönüştürüldü. Temel amaç kalitatif tanıma olmakla birlikte kaba bir miktar tayini de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the residues of phosphorus pesticides whether they are in fruits and in vegetables. For this reason, an available detection method was devoleped by using pesticides standards. At first phosphomolybdate was formed by using standard phosphate solutions and ammonium molybdate and then it was reduced to obtain molybdenum blue. According to the earlier experiments, m-phenylenediamine, which hadn?t been used classically as a reductant, was tested and at the first part of this study a phosphate detection method was developed by using this reductant. The optimum pH range was found for the reduction of phosphomolybdate as 1-1,5 and as 5-6 for the formation of molybdenum blue. The maximum absorbance was measured between 705 nm and 710 nm and the molar absorbtivity coefficient was calculated in terms of phosphorus as 2,95x10-3 L/mol×cm.At the second part of this study, developed method was used for the determination of two pesticides, dimethoate and methyl parathion. Before reacting with ammonium molybdate, pesticides were degraded in alkaline conditions with hydrogen peroxide to form phosphate. Although the the aim of this study was qualitative determination, a quantitative determination was also achieved approximately.