Etial 141,145 ve 160 tipi döküm alüminyum ile plaka tipi alüminyum malzemeler için yorulma makinası tasarımı ve eğilmeli yorulma davranışlarının incelenmesi
Design of fatigue test apparatus for etial-141, 145 and 160 type cast aluminium and plate aluminium materials and investigation of bendind fatigue behaviour
  1. Tez No: 213666
  2. Yazar: NURCAN KUMRU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmada piyasadan temin edilen 1XXX serisi 3 mm kalınlığındaki plakadan hadde doğrultusunda (boyuna) ve hadde doğrultusuna dik doğrultuda (enine) kesilmis Alüminyum numuneler ile ET?AL 141 (4XXX.X serisi), ET?AL 145 (9XXX.X serisi) ve ET?AL 160 (3XXX.X serisi) malzemesinden döküm yoluyla hazırlanmıs numuneler, olmak üzere bes grup numunenin eğilme yorulması davranısları incelenmistir. Çalısmanın hedefi, alüminyum alasımlarından yapılmıs rüzgar türbini ve eksenel fan kanatlarındaki eğilme yorulmasından dolayı olusan hasarı basite indirgeyerek incelemeye yöneliktir. Bu elemanlardaki yükleme ve gerilme sekline benzer bir yorulma yapabilmek için çalısmanın amacına uygun olarak düzlemsel eğme gerilmeli yorulma makinesi tasarlanmıs ve imal edilmistir. Öncelikle tüm malzeme gruplarındaki numunelerin çekme, ve üç noktadan eğme testleri yapılmıs ve sonuçlar değerlendirilmistir. Daha sonra tüm numune gruplarında 10 basamaktaki farklı sehimlerde yapılan yorulma testleri sonucunda elde edilen deneysel veriler kullanılarak S ? N diyagramları (Wöhler eğrileri) çizilmistir. Hasar kriteri ve yorulma ömür sınırı olarak, ortalama N = 107 çevrimine karsılık gelen eğilme gerilmesi alınmıstır. Deney verilerinin istatistiksel değerlendirilmesi için iki parametreli Weibull dağılımı kullanılmıstır. Kırılma yüzeyleri, optik mikroskopta 20X ve 40X büyütülmüs fotoğrafları çekilerek makro düzeyde ve SEM cihazında 30X ? 1000X arasında fotoğrafları çekilerek mikro düzeyde incelenmistir. Yorulma deneyleri sonuçlarına göre en yüksek yorulma ömrü, ET?AL 160 (3XXX.X serisi Al ? Si ? Cu) döküm malzemesinden elde edilmis numunelerde olduğu tespit edilmistir. Test sonuçlarının hazır plaka alüminyum numunelerde, hadde doğrultusundan, döküm numunelerde ise döküm kusurlarından etkilendiği görülmüstür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: alüminyum / eğilme yorulması / eğilme yorulması test cihazı / Weibull dağılımı / alüminyumda döküm kusurları
Özet (Çeviri)
In this study, the first the bending fatigue behaviour of 1XXX series 3mm thickness aluminium plate which bought from market samples which have been cut the way of rolling and vertical on the way of rolling is examined. The second the bending fatigue behaviour of sand cast aluminium samples which have ET?AL 141 (4XXX.X series), ET?AL 145 (9XXX.X series) and ET?AL 160 (3XXX.X series) is examined. The aim of this study is to find the ways to decrease the damage caused by bending fatigue in using turbine and its axis fan blades made of aluminium alloy. To create a similar fatigue as to loading and stress type in these elements, a plane bending stress fatigue machine is projected and produced in order to reach the goal of the study. Before all else, samples which in the all material groups tensile and three points bending tests are done and the results are evaluated. Afterwards experimental data which is got from fatigue test results that are done different gaps in 10 steps is use and S ? N diagrams (Wöhler curves) are drawn. The bending stress which is equivalent to an average of N = 107 cycle is accepted as damage criteria and fatigue limit. The Weibull dispersion with two parameters is used to evaluate the numerical data of experiments. The 20X and 40X enlarged pictures of the fracture surfaces are taken by means of an optical microscope in macro level and the 30X ? 1000X enlarged pictures of the fracture surfaces are taken by means of SEM apparatus in micro level is examined. According to the fatigue test results, the longest fatigue life is determined of samples which is got from sand cast ET?AL 160 (3XXX.X series Al ? Si ? Cu) materials. The test results which are affected from the rolling direction in aluminium plate and casting defects in cast samples are seen. KEY WORDS: aluminium / bending fatigue / bending fatigue test apparatus / Weibull dispersion / aluminium cast defects