Suça karışan 12-15 yaş grubundaki çocuklarda akran istismarı ve kendilik algısının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study on peer bullying and self perception of 12-15 years old delinquent children
- Tez No: 213738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Forensic Medicine, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma; suça karışan ve karışmayan on iki-on beş yaş grubundaki çocukların akran istismarına uğrama durumlarını ve kendilik algısı düzeylerini karşılaştırmak, etkili olabilecek etmenleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya suça karışan yüz üç çocuk ile bu çocuklarla aynı yaş ve cinsiyette suça karışmayan yüz üç çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada Genel Bilgi Formu, Akran Zorbalığını Belirleme Ölçeği ve Ergenler İçin Kendilik Algısı Profili Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Çift Yönlü Varyans Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe Testi ve Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the level of self- perception and peer bullying level in delinquent and non-delinquent children between the ages of twelve to fifteen and to determine the the factors that may influence their peer bullying and self-perceptions levels. The study sample included one hundred and three juvenile delinquents and one hundred and three non-delinquents children who were of the same age and sex of those in the first group. General Information Questionnaire, Peer Bullying Scala, Self- Perception Profile for Adolescents was used in the study. Two Way Variance Analysis, One Way Variance Analysis, Scheffe Test and Correlations Coefficient Significant Test were used as statistical methods.