Lactococcus garvieae ile enfekte edilen tilapia balıklarında (Oreochromis niloticus L.) plazma lizozim aktivitesinin belirlenmesi
Determining the plasma lysozyme activity in the Nile tilapia (Oreochromis niloticus L.) infected by Lactococcus garvieae
- Tez No: 213758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİJRAN YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Tilapia balıklarında (Oreochromis niloticus L.) Gram pozitif bir bakteri olan Lactococcus garvieae`nın sublethal dozda non-spesifik bağışık yanıtın önemli parametrelerinden plazma lizozim aktivitesi ve hematokrit değere etkisi değerlendirilmiştir. Bu parametreler; i) L.garvieae ile intraperitonal enjeksiyonla sublethal dozda deneysel olarak enfekte edilen balıklarda (Grup L); ii) deneysel olarak enfekte edilen balıklarla birlikte kohabitasyona bırakılan balıklarda (Grup LK); iii) PBS verilen kontrol grubu balıklarında (Grup P) ve iv) herhangi bir işleme tabi tutulmayan kontrol grubu balıklarda (Grup PK) ölçülmüştür. Deneysel enfeksiyon L.garvieae`nın intraperitonal enjeksiyonu ile gerçekleştirilmiştir. L.garvieae'nın tilapia balıklarındaki LC50 değeri Kärber metoduna göre 1x1010kob/ml olarak saptanmıştır. Sublethal doz 1x109kob/ml intraperitonal (i.p) olarak uygulanmıştır. Kontrol grubuna aynı miktarda PBS i.p olarak verilmiştir. Örnekleme, enjeksiyonu takiben 3., 5. ve 7. günlerde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the plasma lysozyme activity, as an indicator of non-spesific immune response, and hematocrit value were evaluated in tilapia (Oreochromis niloticus L.) experimentally infected with Gram positive bacterium Lactococcus garvieae at a sublethal dose. Plasma lysozyme activity and hematocrit value were measured in fish; i) experimentally infected fish via intraperitonally injection of L.garvieae at a sublethal dose (Group L); ii) cohabitated fish with experimentally infected fish (Group LK); iii) control fish injected with PBS (Group P) and iv) control fish without any application (Group PK). Experimental infection were carried out by intraperitonally injection of L.garvieae. LC50 value of L.garvieae assessed acccording to Kärber is 1x1010cfu/ml. For the experimental infection sublethal dose of 1x109cfu/ml was injected by intraperitonally. PBS was given to the control group at the same volume. Sampling was made at 3rd, 5th and 7th days after challenge.