Orta Anadolu süne, Eurygaster maura (Heteroptera:Scutellaridae) popülasyonlarındaki esteraz ve süperoksit dismutaz enzimlerinin elektroforetik analizi
Electrophoretic analysis of esterase and superoxide dismutase enzymes of the wheat bug, maura (Heteroptera:Scutellaridae) populations in the Central Anatolia
- Tez No: 213840
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REYHAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Orta Anadolu Bölgesinde 10 farklı lokaliteden toplanan 194 Eurygaster maura örneği kullanılmıştır. Örneklerin esteraz ve süperoksit dismutaz enzimleri Native poliakrilamid ve nişasta jel elektroforeziyle incelenmiştir. Esteraz jellerinde toplam 16 esteraz aktivite bantı gözlenmiştir. Çok sayıda lokus tarafından kodlandığı düşünülen esterazlardan sadece esteraz-1 lokusundaki alleller ayırt edilebilmiştir. İncelenen süne populasyonlarında bu lokusta üç allel (A,B,C) tanımlanmıştır. Süperoksit dismutaz enziminin incelendiği nişasta jellerinde bir katodal lokus belirlenmiştir. İncelenen tüm örnekler bu lokusta aynı allel için homozigottur. İncelenen enzimler içinde izlenebilen iki lokus (EST-1 ve SOD) `un allel frekanslarına göre süne populasyonlarının genetik benzerlik ve genetik mesafeleri BIOSYS-1 bilgisayar programıyla belirlenmiştir. Genetik mesafe değerlerine göre kurulan UPGMA (Unweighted Pair Group Cluster Analysis) dendogramında iki küme oluşmuştur. Her bir küme de iki alt küme oluşturmuştur. Birinci kümede Kırıkkale populasyonu tek başına bir alt küme oluştururken, Beynam, Haymana, Afyon, Konya ve Yunak ikinci alt kümeyi oluşturmuştur. İkinci kümede ise Aksaray populasyonu tek başına bir alt küme oluştururken, ikinci alt kümede Ayaş, Kırşehir ve Beypazarı populasyonları yer almıştır. ANAHTAR KELİMELER: Eurygaster maura, Esteraz, Süperoksit dismutaz, Elektroforez, Orta Anadolu
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 194 Eurygaster maura specimens were analysed from 10 locations in central Anatolia. Esterase and superoxide dismutase enzymes were studied using starch gel electrophoresis and native-polyacrilamide gel electrophoresis (NPAGE). A total of 16 esterase activity bands were observed. Only Est-1 locus distinguished amoung esterases to be thought encoding by a lot of loci. In the bug populations studied, three alleles (A,B,C) were recognized in this locus. In the starch gels examined of superoxide dismutase enzymes were determined as one cathodal locus . All specimens studied were homozygous for the same allel in this locus. Genetic identity and genetic distance of bug populations were determined by BIOSYS-1 computer programe, according to allel frequencies of two loci (EST-1 and SOD) observabled. On the basis of genetic relationship of ten Eurygaster maura populations based on Nei Genetic Distance of two enzyme loci, ten populations were divided into two main clusters and two subgroups in each cluster; 1: Kırıkkale (subgroup1), Beynam, Haymana, Afyon, Konya and Yunak (subgroup2), 2: Aksaray (subgroup1) and Ayaş, Kırşehir and Beypazarı (subgroup2). KEY WORDS: Eurygaster maura, Esterase, Superoxide Dismutase, Electrophoresis, Central Anatolia