Yapısal eşitlik modellerinde bilgi kriterleri
Information criteria in structural equation models
- Tez No: 213916
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY KIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Yapısal Eşitlik Modelleri analizinde yer alan alternatif modellerin en iyi olanını belirlemede kullanılan standart uyum kriterlerinden Akaike Bilgi Kriteri ve Tutarlı Akaike Bilgi Kriteri ile bunlara alternatif olarak Bozdoğan (1987, 1990, 1998, 2000, 2007) tarafından önerilen uyum kriterlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Birinci Bölüm giriş niteliğinde olup tezi oluşturan konu başlıkları verilmiştir. İkinci Bölüm'de Yapısal Eşitlik Modellerinin tarihçesi, bu modele ilişkin önemli kavramlar verilerek, Yapısal Eşitlik Modellerinin temeli olan Yol Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi tanıtılmış ve bu analizlerle bağlantılı olarak genel Yapısal Eşitlik Modelleri anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm'de Yapısal Eşitlik Modellerinin uyumunu değerlendirmek için Akaiketipi Bilgi Kriterleri ve Bilgi Karmaşıklığı-tipi Kriterlerine yer verilmiştir. Dördüncü Bölüm'de amaca yönelik olarak gerçekleştirilen benzetim çalışması yer almıştır. İncelenen uyum kriterlerinin performanslarının belirlenebilmesi için LISREL ve MATLAB paket programları yardımıyla hazırlanan bilgisayar programı da bu bölüm içerisindedir. Beşinci Bölüm'de uyum kriterlerinin gerçek veri kümesi üzerine uygulaması yer almıştır. Altıncı Bölüm'de ise benzetim ve gerçek veri kümesi üzerine yapılan uygulama sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate and compare Akaike Information Criterion and Consistent Akaike Information Criterion in standard fit criteria with alternative fit criteria proposed by Bozdogan (1987, 1990, 1998, 2000, 2007) that are used to determine the best model from the possible models in Structural Equation Modeling analysis. Chapter 1 is an introduction section and the topics of the thesis are given briefly in this chapter. In Chapter 2, the path analysis and confirmatory factor analysis, which are based on Structural Equation Modeling, are explained by mentioning the studies about Structural Equation Modeling in literature and main concepts related to Structural Equation Modeling. By considering these analyses, the general structural equation models are examined. In Chapter 3, Akaike-type Information Criteria and Information Complexity-type Criteria, which are used to examine the fit of Structural Equation Models to data, are described. In Chapter 4, related simulation study is performed by using LISREL and MATLAB software programs to analyze the performances of criteria, described in Chapter 3. In Chapter 5, fit criteria are applied in real data set. In Chapter 6, the results of simulation and application are discussed.