Trafo merkezlerinin PLC üzerinden uzaktan kontrolü
Remote control of transformer center via PLC automation system
  1. Tez No: 213995
  2. Yazar: MURAT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde ilçelere, beldelere ve daha küçük yerleşim birimlerine elektrik iletilmesini Orta Gerilim(OG) Trafo Merkezleri(TM) sağlamaktadır. Türkiye'de bu hizmet Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) tarafından gerçekleştirilmektedir. Artan enerji tüketimi ve talebi ile birlikte trafo sayıları hızla artmakta ve buna paralel olarak işletme problemi büyümektedir. Bu amaçla TEDAŞ; trafo merkezlerinin merkezi olarak kontrol edilebilmesi için bir arayış içine girmiştir.Bu çalışmada Ulucak Çamlıbel Trafo Merkezinin İzmir- TEDAŞ genel merkezinden kontrol edilebilmesi amaçlanmıştır. Burada kullanılan uzaktan kontrollü röleleri trafo kontrol panolarına yerleştirilmiş PLC kontrol etmektedir. Bu amaçla Siemens PLC üzerinde bir otomasyon yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen program A fazındaki, B fazındaki ve C fazındaki aşırı akım değerini, toprak akım değerini, rölenin hazır olma sinyalini sürekli ölçüp bazı şartların gerçekleşmesi durumlarında (örneğin aşırı akım oluştuğunda, hat açıkken kesiciye kapat komutu geldiğinde, toprak akımı ölçüldüğünde, Rölenin 24V DC değerini görmediğinde, vb.) alarm üretmektedir. Üretilen alarm ve ölçüm izlenen büyüklüklerin durumları on-line olarak SCADA ekranında görüntülenmektedir. Tasarlanan sistem, uzaktan kontrol edilebilen rölenin temel sinyallerini ve fiderleri devreden çıkartan kesici butonları uzaktan kontrol edebilmektedir Çalışmanın son aşamasında da Smart Server ile bu ekrandaki bilgilerin merkeze iletilmesi sonucunda rölelerin uzaktan kontrol edilebilmesi mümkün olmuştur. Geliştirilen program modüler yapıdadır ve geniş alanda dağılmış TM'lerin otomasyonuna imkan verebilecek kapasitededir.Bu çalışma TEDAŞ için pilot bir projedir. Gerçeklenebilirliği ve uygulanabilirliği gösterildiğinde İzmir ve civarında bulunan 3441 adet OG TM'nin otomasyonu TEDAŞ tarafından hedeflenmektedir. Bir sonraki aşamada TEDAŞ başka bölgelerde de projeyi hayata geçirmeyi planlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında yapılan çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present day medium voltage transformer stations transmit electricity to towns, villages and smaller settling areas. In Turkey, this duty is performed by Turkish Electricity Distribution Corporation (TEDAŞ). With increasing energy consumption and demand the number of transformers are rising rapidly and dependently the problem of the business increases. For this purpose TEDAŞ requires to control of transformer stations from head office.In this study, the aim is to control the Ulucak Çamlıbel transformer station from İzmir-TEDAŞ head office. Programmable Logic Controller (PLC) placed in the transformer control panels control the remote contollable relays. For this purpose Siemens has developed an automation software on PLC. The developed program measures continuously the over-current value in phase A, phase B, phase C, leakage current value, ready signal of the relay when some conditions (e.g. if over-current occurs, if to the cutter shut down command is generated when the line is on, the leakage current is measured, the relay doesn?t dedect the 24V DC value, etc.) are met, the program generates an alarm. The generated alarm signals, the conditions of monitored quantities are displayed on-line on the screen of SCADA. In the designed system, the stop buttons which deactivate the basic signals and feeders of remote contollable relay. In the last stage, the remote control of the relay was made possible as a result of transmitting of this screen with Smart Server to headquarters. The developed program is in modular structure and has the capacity to enable the automation of transformer stations, which are spread in larger area.This study is a pilot project for TEDAŞ. If it is accepted as and practicable, the automation of 3441 medium voltage transformer stations in Izmir and in the environs of Izmir is aimed by TEDAŞ. In the next stage TEDAŞ plans to implement the project in other areas too. Seen from this aspect the concernment of the work arises.