Kuadratik yoğunluk fonksiyonu ile Erzincan-Çayırlı baseninin gravite yorumu
Gravity interpretation of the Erzincan-Çayırlı basin by using quadratic density function
  1. Tez No: 214045
  2. Yazar: AYLİN TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, sedimanter basenler değişken yoğunluk farkı kullanılarak modellenmiştir. Birbirine bitişik yan yana prizmalardan oluştuğu kabul edilen sedimanter bir basende, sediman yoğunluklarının derinlikle değişimi, kuadratik fonksiyonla gösterilmiştir.Modelleme için prizmaların başlangıç derinlikleri, sonsuz yatay bir tabakanın gravite anomalisinden yararlanılarak belirlenmiştir. Bu derinlikler, gözlenen ve hesaplanan anomaliler arasındaki farklar yardımıyla düzeltilmiştir. Yöntemin başarısı kuramsal modeller üzerinde araştırılarak, Erzincan-Çayırlı arazi verisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sedimentary basins were modeled by using the variable density contrast. In a sedimentary basin which might be modeled by a series of prisms juxtaposed with each other, density variation with depth was represented by quadratic function.The initial depths of the prisms were obtained by using the gravity anomaly of an infinite horizontal slab for the modeling. These depths were improved by taking into account the differences between the observed and calculated anomalies. Success of the method was examined on the theoretical models and then applied to Erzincan-Çayırlı field data.