Enflasyon ve faizin gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin döviz kurlarına etkisi
The effect of interest rate and inflation to developed and developing countries! currencies
  1. Tez No: 214068
  2. Yazar: KORKUT RAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enflasyon ve faizin gelismekte olan ülkeler ve gelismis ülkelerin döviz kurlarınaetkisinin incelendigi bu çalısmada, enflasyonun etkisi Satın Alma Gücü Paritesikosulunun geçerliligi, faizin etkisi ise Faiz Paritesi kosulunun geçerliligi esbütünlesme analizi kullanılarak test edilmistir. Çalısmaya konu olan ülkeler;gelismekte olan ülkelerden Arjantin, Brezilya, Endonezya, Sili, Singapur, Tayland,Venezüella, Kore, Malezya, Meksika ve Türkiye, gelismis ülkelerden ise Kanada,sviçre, ngiltere, Japonya'dır. Analiz çogu ülke için 01.01.1980 tarihinden günümüzzaman aralıgında IMF'nin resmi internet sitesinden edinilen enflasyon, faiz ve kurrakamları kullanılarak test edilmistir.Analizin sonucunda; Satın Alma Gücü Paritesinin Singapur, Meksika vengiltere'de geçerli oldugu, Faiz Paritesinin Brezilya, Singapur, Meksika veKanada'da geçerli oldugu gözlenmistir. Sadece Singapur ve Meksika'da her ikiparite kosulunun da çalıstıgı gözlenmistir. Diger ülkelerde bu iki parite kosulunungeçerli olmadıgı gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of the inflation and interest over the developed anddeveloping countries currencies are analyzed. The effect of the inflation is tested viaPurchasing Power Parity conditions and the effect of the interest is tested via InterestRate Parity conditions by using cointegration test approach. The countries tested inthis study are Argentina, Brazil, Indonesia, Chile, Singapore, Venezuela, Korea,Malaysia, Mexico, Thailand and Turkey within the developing countries section andJapan, Canada, Switzerland, United Kingdom within the developed countries. Thestudy uses the 01.01.1980 to today data or inflation, interest and currencies that hasbeen obtained from the official internet site of the IMF.The conclusion of the study is that Purchasing Power Parity is valid inSingapore, Mexico and Canada, and Interest Rate Parity is valid for Brazil,Singapore, Mexico and Canada only. Just in Singapore and Mexico validity of bothparity condition is observed.