Uluslararası deneyimli Türk klasik gitar yorumcularının gitar eğitim süreçlerini etkileyen ögeler
The components affecting the guitar education processes of the internationally experienced Turkish classical guitar interpreters
- Tez No: 214437
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu arastırma, uluslararası deneyimli Türk klasik gitar yorumcularının klasik gitar egitimi süreçlerini inceleyerek; uluslararası düzeyde basarılı olmalarını etkileyen ögelerden bazılarını incelemek ve klasik gitar ögretmenlerine uluslararası düzeydeki klasik gitar ögrencilerinin yetistirilme sürecini etkileyen, ögelerden bazılarının neler olabilecegini belirtmek amacıyla hazırlanmıstır. Betimsel bir arastırma olan bu arastırmada 58 görüsme sorusu hazırlanarak 13 uluslararası deneyimli klasik gitarist ile görüsme yapılmıstır. ncelemede ulasılan veriler frekans, yüzde dagılım seklinde sayısal olarak ifadelendirilmistir. Arastırma sonucunda; saglıklı ve uyum içerisindeki ebeveynlerden olusan bir aile ortamında; gereksinimleri karsılanan bir yasantının basarıyı olumlu yönde etkileyen faktörlerden oldugu, ailelerin orta düzeyde ekonomik yapıya sahip oldukları, egitimlerini çogunlukla ailelerinin yanında sürdürdükleri, özel bir çalısma ortamına sahip oldukları, gitaristlerin egitim hayatlarına, belli hedeflerle basladıkları gibi sonradan olusabildigi, gitaristlerin istekliligiyle olusan ögrenme güdüsünün, arastırmacı bir yapıya sahip olmalarının, birçok master-class'a katılımlarının oldugu tespit edilmis ve bu sonuçlar ısıgında çesitli öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for the classical guitar teachers and students to highlight what some of the possible effects would be in the process of educating the classical guitar students at an international level studying the educational processes of the internationally experienced Turkish classical guitar interpreters with the purpose of studying the components which make them successful at an international level. In this descriptive research, 13 internationally experienced classical guitarists have been interviewed through 58 questions. The obtained results have been expressed in terms of frequencies and numerical percentage charts. As a consequence of the study, it has been detected that; a life whose demands are reasonably met is one of the factors affecting the success positively, their families have a well-to-do financial status, they carry on their education with their families, they have a special study environment; and as well as starting their educational lives with specific targets, they might also be laterally motivated. Additionally, it has been pinpointed that they have had the instinct of learning which arises from willingness, been curious about searching and have attended to numerous master classes and various suggestions have been made in respect to these results.